Powołanie i działanie Krajowej Administracji Skarbowej jest nakierowane na wielkich oszustów podatkowych, którzy kryją się za parawanem działalności gospodarczej - podkreślił w środowej debacie sejmowej Łukasz Schreiber (PiS).

Poseł w trakcie dyskusji towarzyszącej pierwszemu czytaniu projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej mówił, że wiele instytucji takich jak MFW, KE, czy NIK przekazuje "coraz bardziej niepokojące, alarmujące dane, które pokazują, że musimy się zmierzyć z problemem luki podatkowej, problemem działania szarej strefy, z problemem uciekających pieniędzy, z problemem rosnących kosztów".

Wskazał, że na koniec 2011 r. zaległości w ściągalności podatku VAT wynosiły ponad 12 mld zł, a na koniec 2015 r. było to już ponad 42,7 mld zł. "Ściągnięte dochody podatkowe w stosunku do PKB zmalały z 17,4 proc. w 2007 r. do 14,5 proc., gdy PO oddawała władzę, czyli w 2015 r." - zaznaczył Schreiber.

Poseł przekonywał, że obecna władza już podjęła walkę z unikającymi płacenia podatków. Wymienił m.in. wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowaniu. Przypomniał też, że w minionym tygodniu rząd zaakceptował projekt nowelizacji Kodeksu karnego, wprowadzający m.in. karę 25 lat więzienia za wyłudzenia w VAT na wielką skalę.

"Powołanie m.in. Krajowej Administracji Skarbowej to działanie nakierowane na wielkich oszustów podatkowych, którzy kryją się za parawanem działalności gospodarczej. Uczciwi przedsiębiorcy dzisiaj tracą na tej sytuacji. Tracą, bo sami płacą przecież niemałe podatki, a z drugiej strony konkurencja - ta nieuczciwa konkurencja - oskubuje ich z boku" - podsumował przedstawiciel PiS.