statystyki

NSA: Podwójne odliczenie na innowacyjność

autor: Patrycja Dudek09.02.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.02.2017, 08:11
Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność badawczo-rozwojową i w związku z tym starała się o status centrum badawczo-rozwojowego.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność badawczo-rozwojową i w związku z tym starała się o status centrum badawczo-rozwojowego.źródło: ShutterStock

Centra badawczo-rozwojowe mają prawo ujmować w kosztach zarówno odpisy na fundusz innowacyjności, jak i wydatki z niego finansowane – orzekł NSA.

Wcześniej NSA na to nie pozwalał. Przykładowo w wyroku z 4 lipca 2014 r. (sygn. akt II FSK 1863/12) stwierdził, że preferencje podatkowe dla CBR nie mogą polegać na możliwości dwukrotnego zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tej samej kwoty. Preferencją jest już sama możliwość ujmowania w kosztach odpisów na fundusz, a więc przed faktycznym wydatkowaniem pieniędzy na wskazane cele i bez względu na to, czy prace badawczo-rozwojowe zakończą się sukcesem – stwierdził wtedy sąd kasacyjny.

Można 200 proc.

Tym razem NSA orzekł inaczej. Uznał, że CBR ma prawo ujmować w kosztach dwa razy ten sam wydatek.

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność badawczo-rozwojową i w związku z tym starała się o status centrum badawczo-rozwojowego. Obecnie ma go w Polsce około 40 firm. Dzięki niemu mogą one korzystać z licznych preferencji podatkowych.

CBR finansuje swoje badania z funduszu innowacyjności. Zgromadzone w nim środki przeznacza m.in. na wynagrodzenia zespołów badawczych. Fundusz tworzy się z comiesięcznych odpisów wynoszących nie więcej niż 20 proc. bieżących przychodów. Odpisy te są ujmowane w kosztach podatkowych CBR z chwilą wpłaty pieniędzy na fundusz innowacyjności.

Spór toczył się o to, czy podatkowym kosztem CBR jest wyłącznie odpis na fundusz innowacyjności, czy również finansowane z niego wydatki na działalność badawczo-rozwojową.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane