statystyki

Licytacja za długi bez prawa do ulgi mieszkaniowej

autor: Łukasz Zalewski07.09.2016, 18:00
blok mieszkanie nieruchomości

Przepis ten zwalnia z podatku przychód uzyskany w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, ale tylko do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów.źródło: ShutterStock

Zwrot środków za lokal sprzedany przez spółdzielnię na przetargu jest dla byłego jej członka przychodem z innych źródeł – orzekł WSA w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która nie płaciła czynszu za mieszkanie. Rada nadzorcza spółdzielni podjęła decyzję o wygaszeniu prawa do lokalu jej i jej mężowi. Małżonkowie zwrócili mieszkanie, a spółdzielnia sprzedała je na przetargu. Z uzyskanej sumy potrąciła zaległe opłaty czynszowe, a pozostałą kwotę przekazała byłym członkom. Pieniądze przekazano na konto żony.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sam(2016-09-08 08:41) Zgłoś naruszenie 11

    Z tą eksmisją rodziny na bruk , bo nie płaciła czynszu za kilka miesięcy , sprawa jest nie jasna. I należy się dokładnie przyjrzeć się nie jasnym przepisom i do końca wyjaśnić czy ktoś nas nie oszukał i okłamał jak przekształcaliśmy i wykupywaliśmy na własność mieszkania lokatorskie , już raz przez nas w całości spłacone zadłużenia do banku , ale w Spółdzielni dalej byliśmy tylko na prawach lokatorskich. : Z UWAGI NA LIKWIDACJE PRZEDSIĘBIORSTW , BRAK ZATRUDNIENIA I BRAK ŚRODKÓW NA OPŁATĘ CZYNSZU . ZASADY BYŁY TAKIE , ŻE BĘDĄC LOKATOREM SPÓŁDZIELNIA MA WPŁYW NA LOKATORA I CZŁ SPÓŁDZIELNI I W RAZIE POTRZEBY BĘDZIE MU POMAGAŁA. NATOMIAST CZŁ Z WYODRĘBNIONĄ WŁASNOŚCIĄ LOKALU I NIERUCHOMOŚCI BĘDĄ MIELI WIĘKSZE PRAWA , GDYŻ W CHWILI ŻYCIOWEGO NIEPOWODZENIA , BRAKU PRACY I OPŁATY ZA CZYNSZ MOGĄ SWOBODNIE MIESZKAĆ W SWOIM LOKALU PRZEZ NAJBLIŻSZE 40 LAT ,NIE SPRZEDAJĄC TYLKO PRZEKAZUJĄC TO Z POWROTEM SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ tj. WYCENIONĄ WARTOŚĆ MIESZKANIA opiewającą na kwotę na rynku 300 000ZŁ : 500 zł czynszu miesięcznie = 600 m-cy : 12 miesięcy = 42 lata lokator miał zagwarantowane prawo mieszkać już jako lokator , bez żadnych konsekwencji i straszenia wywalaniem na bruk. Tak interpretowano przepisy, które były zada- walające obie strony gdyż Spółdzielnia odkupywała na raty od właściciela mieszkanie. 60% mieszkańców dało się przekonać , że warto mieć wykupione mieszkanie własnościowe z wyodrębnioną częścią nieruchomości i mieć zabezpieczona przyszłość. Przez ostatnie 15 lat Spółdzielnie proponowały lokatorom taki wykup , z troską o samych lokatorów. Z tą licytacją mieszkań na przetargach i eksmisję rodziny na bruk , bo nie płaciła czynszu za kilka miesięcy , to Spółdzielnie Mieszkaniowe jest nie do końca tak jak . Jest problem ?

    Odpowiedz
  • sam(2016-09-08 08:59) Zgłoś naruszenie 11

    Jak to się stało , że temat z dnia dzisiejszego jest ze strony usunięty . A warto by było , żeby się ludzie wypowiedzieli . Bo te przepisy faktycznie pomagały oszustom czyścicielom kamienic.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane