statystyki

Spłata wierzytelności nie jest przychodem

autor: Patrycja Dudek03.10.2016, 18:00
Sąd orzekł, że nie ma przepisu, który pozwalałby na opodatkowanie środków uzyskanych w wyniku spłaty wierzytelności

Sąd orzekł, że nie ma przepisu, który pozwalałby na opodatkowanie środków uzyskanych w wyniku spłaty wierzytelnościźródło: ShutterStock

Wspólnik spółki osobowej nie płaci PIT od wierzytelności otrzymanych w wyniku jej likwidacji. Także wtedy, gdy te zostaną spłacone – orzekł NSA.

Sprawy dotyczyły dwóch wspólniczek spółki z o.o., która miała zostać przekształcona w spółkę jawną, a następnie zlikwidowana. Po likwidacji spółki osobowej jej majątek miał zostać podzielony między obie kobiety. Były nim pieniądze i należne firmie wierzytelności.

Co do pieniędzy dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu od razu przyznał, że ich otrzymanie jest dla wspólniczek neutralne podatkowo. Wynika to bowiem bezpośrednio z art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o PIT. Spór toczył się wyłącznie o wierzytelności. Fiskus zgodził się co do tego, że samo ich otrzymanie nie spowoduje obowiązku zapłaty PIT. Dodał jednak, że przychód i obowiązek zapłaty podatku powstaną z chwilą, gdy zobowiązani spłacą wierzytelności. Zwrócił uwagę na to, że w wyniku spłaty podatniczki otrzymają pieniądze, a to zupełnie co innego niż otrzymanie samych wierzytelności.

Podatniczki wygrały jednak w WSA w Poznaniu. Sąd orzekł, że nie ma przepisu, który pozwalałby na opodatkowanie środków uzyskanych w wyniku spłaty wierzytelności.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane