statystyki

Odszkodowanie z ugody opodatkowane

autor: Jakub Pawłowski15.09.2016, 07:34; Aktualizacja: 15.09.2016, 08:03
umowa-zgoda

Sądy uznały, że skoro wypłacona kwota wynikała z ugody, to nie ma charakteru odszkodowawczegoźródło: ShutterStock

Odszkodowanie wypłacone przez pracodawcę z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy z byłym pracownikiem nie jest tożsame z odszkodowaniem z tytułu stosunku pracy – uznał NSA.

Chodziło o kobietę, członka zarządu w spółce, której zatrudnienie regulowały dwie umowy z dwoma płatnikami. Zakładały one 12-miesięczny okres wypowiedzenia, z zastrzeżeniem, że do rozwiązania stosunku pracy może dojść dopiero od 2012 r. Pracodawcy rozwiązali umowy wcześniej.

Kobieta pozwała ich do sądu i ostatecznie zawarła z nimi ugodę. Na jej podstawie otrzymała roczne odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Uważała, że całość odszkodowania jest zwolniona z podatku, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Fiskus zgodził się na zwolnienie, ale tylko częściowe. Uznał bowiem, że zostało one wypłacone na podstawie art. 58 kodeksu pracy. Stanowi on, że jeżeli rozwiązano umowę zawartą na czas określony, to odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, ale nie więcej niż za 3 miesiące.

Kobieta uważała jednak, że odszkodowanie zostało wypłacone na mocy art. 60 k.p. i dlatego powinno być zwolnione w całości. Argumentowała, że umowy o pracę rozwiązano z nią bezprawnie. Miała więc prawo do odszkodowania za całe 12 miesięcy.


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane