statystyki

Jak rozliczyć przesunięcie rzeczy z firmy do majątku prywatnego

autor: Łukasz Zalewski14.09.2016, 18:00
Czy zwolniony z VAT musi rozliczyć podatek?

Czy zwolniony z VAT musi rozliczyć podatek?źródło: ShutterStock

Przekazanie środków trwałych wprowadzonych do ewidencji firmy na cele prywatne nie wiąże się z powstaniem przychodu u prowadzącego działalność gospodarczą. Dojdzie jednak do tego, gdy w ciągu 6 lat od przekazania podatnik je sprzeda.

Czy przekaz na własne cele trzeba udokumentować

Pan Zdzisław prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych ma m.in. komputer, który chciałby przekazać do swojego majątku prywatnego. – Czy muszę sporządzić dokument takiego przekazania?

TAK

Wycofanie środka trwałego z działalności gospodarczej wymaga udokumentowania. Nie jest to zbyt skomplikowane – wystarczy sporządzić protokół przekazania komputera z działalności gospodarczej na własne potrzeby (np. w notatniku) i wydrukować. Powinny się w nim znaleźć również odpowiednie dane z tym związane. Chodzi przede wszystkim o datę przekazania komputera na własne cele, a także datę wystawienia dokumentu, dane firmy, opis komputera – aby było wiadomo, co przekazujemy – a więc nazwa środka trwałego i numer z ewidencji środków trwałych, pod którym sprzęt był wpisany. Na końcu protokół trzeba podpisać. Po przekazaniu komputera z działalności należy wykreślić go z ewidencji środków trwałych.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy sprzedaż prywatnego auta podlega VAT


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane