statystyki

Jak rozliczyć przesunięcie rzeczy z firmy do majątku prywatnego

autor: Łukasz Zalewski14.09.2016, 18:00
Czy zwolniony z VAT musi rozliczyć podatek?

Czy zwolniony z VAT musi rozliczyć podatek?źródło: ShutterStock

Przekazanie środków trwałych wprowadzonych do ewidencji firmy na cele prywatne nie wiąże się z powstaniem przychodu u prowadzącego działalność gospodarczą. Dojdzie jednak do tego, gdy w ciągu 6 lat od przekazania podatnik je sprzeda.

Czy przekaz na własne cele trzeba udokumentować

Pan Zdzisław prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych ma m.in. komputer, który chciałby przekazać do swojego majątku prywatnego. – Czy muszę sporządzić dokument takiego przekazania?

TAK

Wycofanie środka trwałego z działalności gospodarczej wymaga udokumentowania. Nie jest to zbyt skomplikowane – wystarczy sporządzić protokół przekazania komputera z działalności gospodarczej na własne potrzeby (np. w notatniku) i wydrukować. Powinny się w nim znaleźć również odpowiednie dane z tym związane. Chodzi przede wszystkim o datę przekazania komputera na własne cele, a także datę wystawienia dokumentu, dane firmy, opis komputera – aby było wiadomo, co przekazujemy – a więc nazwa środka trwałego i numer z ewidencji środków trwałych, pod którym sprzęt był wpisany. Na końcu protokół trzeba podpisać. Po przekazaniu komputera z działalności należy wykreślić go z ewidencji środków trwałych.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy sprzedaż prywatnego auta podlega VAT


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane