statystyki

Delegowany do Polski zapłaci składki za granicą, a u nas tylko część podatku

autor: Kazimierz Romaniec09.09.2016, 20:00
PIT

PIT-11 powinien być przekazany do urzędu skarbowego oraz pracownikowi w formie elektronicznej lub drukowanej (papierowej).źródło: ShutterStock

Polska spółka zależna zamierza zatrudnić na 5 miesięcy eksperta inwestycyjnego, cudzoziemca oddelegowanego z zagranicznej spółki znajdującej się w tej samej grupie kapitałowej, w celu koordynacji jej projektu wykonywanego w Polsce. Jakie będą jej obowiązki w zakresie opodatkowania pracownika oraz jego ubezpieczenia społecznego?

Rozliczenia podatkowo-ubezpieczeniowe nie mogą wzbudzać w pracowniku obaw przed ewentualnymi sankcjami podatkowymi lub karnoskarbowymi, które mogłyby powstać w związku z nieprawidłowym rozliczeniem jego wynagrodzenia. Pracodawca powinien zatem wiedzieć, jaki jest status podatkowy delegowanego pracownika, w którym kraju i na jakich zasadach opodatkowane będzie wynagrodzenie takiej osoby, jak prawidłowo ustalić podstawę wymiaru tych składek i gdzie je odprowadzić. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem prawidłowe wypełnianie obowiązków płatnika oraz zapewnienie oddelegowanemu pracownikowi bezpieczeństwa w zakresie należytego regulowania jego zobowiązań podatkowych i składkowych.

Na co zwrócić uwagę

W celu spełnienia wskazanych powyżej obowiązków kluczowe jest określenie rezydencji podatkowej zatrudnionego na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa) oraz odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Szczególnie istotne jest właściwe zastosowanie zasad przyjętych w tych umowach dotyczących opodatkowania pracy pracowników najemnych oraz innych kategorii dochodów otrzymywanych przez osoby delegowane w zależności od charakteru wykonywanej działalności (wolny zawód, członkostwo w organach stanowiących spółek, dochody artystów i sportowców itp.). Zastosowanie wyłącznie przepisów polskiej ustawy dotyczących miejsca zamieszkania podatnika, uzależnione od czasu jego przebywania na terytorium Polski w roku podatkowym oraz określenia tzw. ośrodka interesów życiowych, nie jest wystarczające. Ustawa nakazuje bowiem wprost jej stosowanie z uwzględnieniem regulacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Prawidłowa interpretacja tych przepisów pozwala pracodawcy na ustalenie, gdzie i w jakiej wysokości opodatkowane będzie wynagrodzenie zatrudnionego, a w szczególności jaka wysokość obciążeń nakładanych na zatrudnionego będzie musiała być zapłacona za granicą. W przypadku cudzoziemców skierowanych do pracy w Polsce polski podmiot staje przed koniecznością prawidłowego zastosowania przepisów podatkowych dotyczących: rejestracji cudzoziemca dla celów podatkowych, zasad pobierania zaliczek na podatek czy obowiązków płatników, w tym trybu sporządzania informacji PIT-11, zaliczania wypłacanych wynagrodzeń do kosztów uzyskania przychodów oraz opodatkowania oddelegowania podatkiem VAT.

Jeżeli chodzi o kwestie związane ze składkami na ubezpieczenie społeczne, to chociaż w odniesieniu do pracowników oddelegowanych do pracy za granicą o miejscu odprowadzania składek powinna decydować zawarta przez Rzeczpospolitą Polskę umowa międzynarodowa o zabezpieczeniu społecznym, to w odniesieniu do osób delegowanych zasadnicze znaczenie ma ocena sytuacji przez pryzmat rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (dalej: rozporządzenie).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane