statystyki

Pracownik delegowany nie może zjeść za więcej niż 30 zł

autor: Patrycja Dudek06.10.2016, 07:23; Aktualizacja: 06.10.2016, 08:42
złoty, pieniądze

Spór z fiskusem toczył się o to, czy w takiej sytuacji również obowiązuje 30-złotowy limit przewidziany na całodniowe diety.źródło: ShutterStock

Pracodawca, który zamiast wypłacać diety, woli zapewniać wyżywienie, też powinien trzymać się limitów. Od nadwyżki będzie musiał potrącić zaliczki na PIT – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o firmę, która wysyłała pracowników w podróże służbowe. Postanowiła jednak, że nie będzie wypłacała diet, tylko zapewni im wyżywienie. W regulaminie spółki zapisano, że delegowani będą dostawać usługi gastronomiczne w imieniu i na jej rzecz (np. biorąc na nią fakturę) lub korzystać z posiłków nabytych przez firmę w inny sposób (np. w cenie wykupionych dla nich konferencji).

Spór z fiskusem toczył się o to, czy w takiej sytuacji również obowiązuje 30-złotowy limit przewidziany na całodniowe diety. A więc czy tylko do tej kwoty pracownik może korzystać ze zwolnienia w PIT (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a tej ustawy).

Spółka uważała, że 30-złotowy limit nie dotyczy wartości wyżywienia, bo ustawodawca wprowadził go wyłącznie dla wypłacanych diet. Przekonywała więc, że oferowane usługi gastronomiczne i posiłki mogą być droższe, bez potrzeby potrącania przez nią zaliczek na PIT.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane