statystyki

Podatek od nieruchomości: Jaka danina od klatek schodowych, korytarzy i szybów windowych?

autor: Łukasz Zalewski31.08.2016, 20:00
Podstawą opodatkowania w przypadku budynków jest powierzchnia użytkowa. Dotyczy to również części budynku. Pan Wiktor nie ma wątpliwości – i słusznie – że musi zapłacić podatek od powierzchni użytkowej kupionej nieruchomości.

Podstawą opodatkowania w przypadku budynków jest powierzchnia użytkowa. Dotyczy to również części budynku. Pan Wiktor nie ma wątpliwości – i słusznie – że musi zapłacić podatek od powierzchni użytkowej kupionej nieruchomości.źródło: ShutterStock

Od początku 2016 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania części wspólnych w budynkach. Właściciele mieszkań, którzy mają w nich udział, muszą płacić wyższy podatek – liczony od posiadanego udziału, a nie od ułamkowej jego części.

Czy od windy należy płacić podatek

Pan Wiktor kupił mieszkanie. Ma wątpliwość, czy również od windy, która znajduje się w budynku, musi płacić daninę.

NIE

Podstawą opodatkowania w przypadku budynków jest powierzchnia użytkowa. Dotyczy to również części budynku. Pan Wiktor nie ma wątpliwości – i słusznie – że musi zapłacić podatek od powierzchni użytkowej kupionej nieruchomości. Nie ma jednak takiego obowiązku w wypadku windy, czy też bardziej precyzyjnie – szybu windowego. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakazuje wyłączenie z powierzchni użytkowej szybów dźwigowych.

Podstawa prawna

Art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716).

Czy od schodów również jest danina

Pani Zofia kupiła w tym roku mieszkanie wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym budynku i udziałem w częściach wspólnych. Czy to oznacza, że od klatki schodowej, która niewątpliwie jest częścią wspólną, musi zapłacić podatek od nieruchomości?

NIE

Zakres opodatkowania wyznacza ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Wynika z niej, że należy płacić daninę od gruntów, a także od budynków lub ich części, czyli od mieszkania, miejsca postojowego i części wspólnych, w których ma się udział (zarówno w gruntach, jak i w budynkach). Częścią wspólną są np. klatki schodowe i korytarze, z których korzystają lokatorzy. Ustawa przewiduje jednak pewne wyłączenia z ich opodatkowania. Podstawą opodatkowania budynków lub ich części jest ich powierzchnia użytkowa (mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach), z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Klatki schodowe są zatem wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Pani Zofia jako nowa właścicielka ma natomiast obowiązek złożyć informację na podatek od nieruchomości, na obowiązującym w gminie wzorze formularza, do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Powinna to zrobić w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania. W informacji musi wykazać powierzchnię użytkową mieszkania, garażu i części wspólnych. Na tej podstawie, a także na podstawie zapisów w ewidencji gruntów i budynków, zostanie wydana decyzja ustalającą wysokość podatku. Nasza czytelniczka otrzyma ją jednak dopiero w przyszłym roku, o ile kupione przez nią mieszkanie znajduje się w budynku, którego budowa zakończyła się w tym roku. Zgodnie z przepisami od budynków, których budowę ukończono w danym roku lub rozpoczęto ich użytkowanie przed ostatecznym wykończeniem, obowiązek podatkowy powstaje od 1 stycznia kolejnego roku.

Podstawa prawna

Art. 1a ust. 1 pkt 5, art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 6 ust. 2, 3 i 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716).

Czy od części wspólnej trzeba płacić więcej

Pan Ksawery jest właścicielem mieszkania od dwóch lat. W zeszłym roku dostał decyzję od burmistrza miasta dotyczącą podatku od nieruchomości, z której wynikało, że od części wspólnych musi zapłacić niewielki podatek. W tym roku decyzji jeszcze nie ma. – Czy powinienem się spodziewać wyższej kwoty do zapłaty – pyta czytelnik.

TAK


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prezeswspólnoty(2016-09-08 02:03) Zgłoś naruszenie 10

    Kwestia wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości powierzchni klatek schodowych nie jest w praktyce taka prosta jak przedstawia to autor artykułu. Źródłem nieporozumień jest brak definicji klatki schodowej. W potocznym użyciu jest to suma wszystkich powierzchni wewnątrz budynku, umożliwiających komunikację (w pionie i poziomie) mieszkańcom. Pół biedy, jeśli bieg schodów niejako płynnie przechodzi w części poziome (kondygnacyjne), prowadzące wprost do lokali. Jeśli jednak od centralnej części, tworzonej przez bieg schodów, odchodzą na poszczególnych kondygnacjach korytarze/odnogi do dalszego przemieszczania się w poziomie, to przez fiskusa są one traktowane jako podlegające opodatkowaniu. Innymi słowy: dla bezpieczeństwa uniknięcia zarzutu (ze strony aparatu skarbowego) zbyt dużego określenia powierzchni zwolnionej z podatku od nieruchomości należy za klatkę schodową przyjmować wyłącznie bieg schodów (wraz ze spocznikami), umożliwiający komunikację w pionie, a wszelkie powierzchnie poziome na kondygnacjach włączyć w podstawę opodatkowania. Powyższe uwagi są plonem prześledzenia orzecznictwa w tej sprawie i rozmów z urzędnikami m.st. Warszawy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane