statystyki

Podatek od nieruchomości: Jaka danina od klatek schodowych, korytarzy i szybów windowych?

autor: Łukasz Zalewski31.08.2016, 20:00
Podstawą opodatkowania w przypadku budynków jest powierzchnia użytkowa. Dotyczy to również części budynku. Pan Wiktor nie ma wątpliwości – i słusznie – że musi zapłacić podatek od powierzchni użytkowej kupionej nieruchomości.

Podstawą opodatkowania w przypadku budynków jest powierzchnia użytkowa. Dotyczy to również części budynku. Pan Wiktor nie ma wątpliwości – i słusznie – że musi zapłacić podatek od powierzchni użytkowej kupionej nieruchomości.źródło: ShutterStock

Od początku 2016 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania części wspólnych w budynkach. Właściciele mieszkań, którzy mają w nich udział, muszą płacić wyższy podatek – liczony od posiadanego udziału, a nie od ułamkowej jego części.

Czy od windy należy płacić podatek

Pan Wiktor kupił mieszkanie. Ma wątpliwość, czy również od windy, która znajduje się w budynku, musi płacić daninę.

NIE

Podstawą opodatkowania w przypadku budynków jest powierzchnia użytkowa. Dotyczy to również części budynku. Pan Wiktor nie ma wątpliwości – i słusznie – że musi zapłacić podatek od powierzchni użytkowej kupionej nieruchomości. Nie ma jednak takiego obowiązku w wypadku windy, czy też bardziej precyzyjnie – szybu windowego. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nakazuje wyłączenie z powierzchni użytkowej szybów dźwigowych.

Podstawa prawna

Art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716).

Czy od schodów również jest danina

Pani Zofia kupiła w tym roku mieszkanie wraz z miejscem postojowym w garażu podziemnym budynku i udziałem w częściach wspólnych. Czy to oznacza, że od klatki schodowej, która niewątpliwie jest częścią wspólną, musi zapłacić podatek od nieruchomości?

NIE

Zakres opodatkowania wyznacza ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Wynika z niej, że należy płacić daninę od gruntów, a także od budynków lub ich części, czyli od mieszkania, miejsca postojowego i części wspólnych, w których ma się udział (zarówno w gruntach, jak i w budynkach). Częścią wspólną są np. klatki schodowe i korytarze, z których korzystają lokatorzy. Ustawa przewiduje jednak pewne wyłączenia z ich opodatkowania. Podstawą opodatkowania budynków lub ich części jest ich powierzchnia użytkowa (mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach), z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Klatki schodowe są zatem wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Pani Zofia jako nowa właścicielka ma natomiast obowiązek złożyć informację na podatek od nieruchomości, na obowiązującym w gminie wzorze formularza, do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Powinna to zrobić w ciągu 14 dni od zakupu mieszkania. W informacji musi wykazać powierzchnię użytkową mieszkania, garażu i części wspólnych. Na tej podstawie, a także na podstawie zapisów w ewidencji gruntów i budynków, zostanie wydana decyzja ustalającą wysokość podatku. Nasza czytelniczka otrzyma ją jednak dopiero w przyszłym roku, o ile kupione przez nią mieszkanie znajduje się w budynku, którego budowa zakończyła się w tym roku. Zgodnie z przepisami od budynków, których budowę ukończono w danym roku lub rozpoczęto ich użytkowanie przed ostatecznym wykończeniem, obowiązek podatkowy powstaje od 1 stycznia kolejnego roku.

Podstawa prawna

Art. 1a ust. 1 pkt 5, art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 6 ust. 2, 3 i 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716).

Czy od części wspólnej trzeba płacić więcej

Pan Ksawery jest właścicielem mieszkania od dwóch lat. W zeszłym roku dostał decyzję od burmistrza miasta dotyczącą podatku od nieruchomości, z której wynikało, że od części wspólnych musi zapłacić niewielki podatek. W tym roku decyzji jeszcze nie ma. – Czy powinienem się spodziewać wyższej kwoty do zapłaty – pyta czytelnik.

TAK


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prezeswspólnoty(2016-09-08 02:03) Zgłoś naruszenie 10

    Kwestia wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości powierzchni klatek schodowych nie jest w praktyce taka prosta jak przedstawia to autor artykułu. Źródłem nieporozumień jest brak definicji klatki schodowej. W potocznym użyciu jest to suma wszystkich powierzchni wewnątrz budynku, umożliwiających komunikację (w pionie i poziomie) mieszkańcom. Pół biedy, jeśli bieg schodów niejako płynnie przechodzi w części poziome (kondygnacyjne), prowadzące wprost do lokali. Jeśli jednak od centralnej części, tworzonej przez bieg schodów, odchodzą na poszczególnych kondygnacjach korytarze/odnogi do dalszego przemieszczania się w poziomie, to przez fiskusa są one traktowane jako podlegające opodatkowaniu. Innymi słowy: dla bezpieczeństwa uniknięcia zarzutu (ze strony aparatu skarbowego) zbyt dużego określenia powierzchni zwolnionej z podatku od nieruchomości należy za klatkę schodową przyjmować wyłącznie bieg schodów (wraz ze spocznikami), umożliwiający komunikację w pionie, a wszelkie powierzchnie poziome na kondygnacjach włączyć w podstawę opodatkowania. Powyższe uwagi są plonem prześledzenia orzecznictwa w tej sprawie i rozmów z urzędnikami m.st. Warszawy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane