WSA: Nie ma rygoru decyzji, gdy termin przedawnienia zobowiązania podatkowego został zawieszony

autor: Łukasz Zalewski30.08.2016, 20:00
prawo

Jeśli termin przedawnienia nie biegnie, organ nie może wydać postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności.źródło: ShutterStock

Nie można nadać rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji, jeśli termin przedawnienia zobowiązania podatkowego został zawieszony – potwierdził WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła spółki, której prezydent miasta doręczył decyzję określającą wysokość podatku od nieruchomości za 2010 r. Spółka złożyła od niej odwołanie, po czym prezydent – w listopadzie 2015 r. – wydał postanowienie nadające decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Podatnik złożył na nie zażalenie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego ono trafiło, wskazało, że prezydent prawidłowo nadał rygor wykonalności decyzji, ponieważ termin przedawnienia zobowiązania podatkowego był krótszy niż 3 miesiące. Ponadto organ uprawdopodobnił, że spółka nie zapłaci podatku przed upływem terminu przedawnienia.

Spółka i jej pełnomocnik podejmowali bowiem działania, które miały do niego doprowadzić – np. złożyli odwołanie od decyzji określającej wysokość podatku. SKO wskazało też, że nie ma w aktach sprawy dowodu potwierdzającego, że postępowanie karnoskarbowe zostało wszczęte przed wydaniem postanowienia o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji.

Spór sprowadzał się więc do tego, czy prezydent mógł nadać rygor natychmiastowej wykonalności decyzji określającej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku od nieruchomości. Sprawa trafiła do WSA w Łodzi. Sąd zgodził się z podatnikiem. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 239b par. 1 ordynacji podatkowej decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy:


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane