statystyki

VAT: Będzie uchwała w sprawie podatku od kanalizacji

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski29.08.2016, 07:29; Aktualizacja: 29.08.2016, 08:31
vat

Na odliczanie VAT przez gminy od wydatków na inwestycje wod.-kan. nie zgadzają się organy podatkowe.źródło: ShutterStock

Czy gminy mają prawo do odliczania VAT naliczonego od inwestycji w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną? Rozstrzygnie to dopiero poszerzony skład NSA.

Eksperci nie mają co do tego wątpliwości. Chodzi o odpowiedź na pytanie, czy gmina, która buduje infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, występuje jako organ władzy publicznej realizujący zadania własne nałożone ustawą o samorządzie gminnym, czy też jako podatnik VAT, a w konsekwencji czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami na tę inwestycję (sygn. akt I FSK 294/15).

Wątpliwości biorą się stąd, że z jednej strony realizacja inwestycji (popularnie określanych jako wod.-kan.) należy do zadań własnych gmin, a z drugiej – ma związek z prowadzoną przez gminy działalnością gospodarczą. Przykładowo gmina, która poniesie wydatki na infrastrukturę wod.-kan., może następnie sprzedać skanalizowane grunty. Dzięki inwestycji ich wartość będzie wyższa, gmina zarobi więcej na sprzedaży, a do budżetu państwa trafi więcej z VAT.

Sprzedaż skanalizowanych gruntów to tylko jedna z możliwości powiązania inwestycji z działalnością opodatkowaną. Inną możliwością jest np. odpłatne wydzierżawienie infrastruktury spółce komunalnej i czerpanie przez gminę zysków z dzierżawy albo wniesienie elementów infrastruktury aportem do spółki – obie czynności są opodatkowane VAT.

Podatek zostaje w budżecie


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane