statystyki

Rzecznik praw obywatelskich udzieli wsparcia w sprawie podatkowej

autor: Agnieszka Pokojska29.08.2016, 19:00
prawo

Rzecznik może wziąć udział w postępowaniu na takich prawach jak prokurator.źródło: ShutterStock

Dostałem ostatnio negatywną interpretację dotyczącą ulgi podatkowej – pisze pan Jan. Jednak termin na wniesienie odwołania minął. Słyszałem, że w takich sprawach może jeszcze pomóc rzecznik praw obywatelskich. Czy to prawda, a jeśli tak, to jak się ubiegać o taką pomoc – pyta czytelnik.

Jest taka możliwość. Co do zasady skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na indywidualną interpretację podatkową można złożyć po wyczerpaniu środków zaskarżenia. Chodzi o to, że ktoś, kto dostanie niekorzystną interpretację, najpierw musi wezwać urząd do usunięcia naruszenia prawa. Gdy odpowiedź na to wezwanie jest nadal niekorzystna, można, w ciągu 30 dni od jej otrzymania, wnieść skargę do WSA. Natomiast jeżeli urząd się nie ustosunkuje, to w ciągu 60 dni od wniesienia wezwania. Skargę kieruje się do urzędu wydającego interpretację, który w ciągu 30 dni musi udzielić na nią odpowiedzi i przekazać wraz z aktami sprawy do sądu.

Jest jednak furtka dla spóźnialskich, z której może skorzystać czytelnik, o ile od doręczenia interpretacji nie minęło pół roku. Wyjątkowo bowiem, zgodnie z przepisami o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, obowiązek wyczerpania środków zaskarżenia nie dotyczy prokuratora, rzecznika praw obywatelskich i rzecznika praw dziecka, jeżeli nie brali oni udziału w postępowaniu administracyjnym. Na złożenie skargi mają oni aż 6 miesięcy od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia w indywidualnej sprawie.

Pan Jan pyta też, kto może się zwrócić z taką prośbą. Jak twierdzi Katarzyna Łakoma, dyrektor zespołu prawa administracyjnego i gospodarczego w biurze rzecznika praw obywatelskich, takie prawo ma każdy obywatel. Dodaje, że nie wymaga to żadnej fachowej wiedzy czy spełnienia specjalnych warunków. – Jeżeli rzecznik stwierdzi, że w sprawie doszło do naruszenia prawa (a to stwierdza po przeprowadzeniu samodzielnego postępowania wyjaśniającego i najczęściej samodzielnym zbadaniu akt sprawy) i jest jeszcze termin na wniesienie środka zaskarżenia, to wtedy korzysta ze swych uprawnień – wyjaśnia rozmówczyni.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2016-08-29 22:20) Zgłoś naruszenie 10

    Cudownie, od dzisiaj Rzecznik-Porzecznik dla Spóźnialskich ! Wszak , jak wiadomo, prawem obywatela jest nieznajomość prawa !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane