statystyki

Rzecznik praw obywatelskich udzieli wsparcia w sprawie podatkowej

autor: Agnieszka Pokojska29.08.2016, 19:00
prawo

Rzecznik może wziąć udział w postępowaniu na takich prawach jak prokurator.źródło: ShutterStock

Dostałem ostatnio negatywną interpretację dotyczącą ulgi podatkowej – pisze pan Jan. Jednak termin na wniesienie odwołania minął. Słyszałem, że w takich sprawach może jeszcze pomóc rzecznik praw obywatelskich. Czy to prawda, a jeśli tak, to jak się ubiegać o taką pomoc – pyta czytelnik.

Jest taka możliwość. Co do zasady skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego na indywidualną interpretację podatkową można złożyć po wyczerpaniu środków zaskarżenia. Chodzi o to, że ktoś, kto dostanie niekorzystną interpretację, najpierw musi wezwać urząd do usunięcia naruszenia prawa. Gdy odpowiedź na to wezwanie jest nadal niekorzystna, można, w ciągu 30 dni od jej otrzymania, wnieść skargę do WSA. Natomiast jeżeli urząd się nie ustosunkuje, to w ciągu 60 dni od wniesienia wezwania. Skargę kieruje się do urzędu wydającego interpretację, który w ciągu 30 dni musi udzielić na nią odpowiedzi i przekazać wraz z aktami sprawy do sądu.

Jest jednak furtka dla spóźnialskich, z której może skorzystać czytelnik, o ile od doręczenia interpretacji nie minęło pół roku. Wyjątkowo bowiem, zgodnie z przepisami o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, obowiązek wyczerpania środków zaskarżenia nie dotyczy prokuratora, rzecznika praw obywatelskich i rzecznika praw dziecka, jeżeli nie brali oni udziału w postępowaniu administracyjnym. Na złożenie skargi mają oni aż 6 miesięcy od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia w indywidualnej sprawie.

Pan Jan pyta też, kto może się zwrócić z taką prośbą. Jak twierdzi Katarzyna Łakoma, dyrektor zespołu prawa administracyjnego i gospodarczego w biurze rzecznika praw obywatelskich, takie prawo ma każdy obywatel. Dodaje, że nie wymaga to żadnej fachowej wiedzy czy spełnienia specjalnych warunków. – Jeżeli rzecznik stwierdzi, że w sprawie doszło do naruszenia prawa (a to stwierdza po przeprowadzeniu samodzielnego postępowania wyjaśniającego i najczęściej samodzielnym zbadaniu akt sprawy) i jest jeszcze termin na wniesienie środka zaskarżenia, to wtedy korzysta ze swych uprawnień – wyjaśnia rozmówczyni.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2016-08-29 22:20) Zgłoś naruszenie 10

    Cudownie, od dzisiaj Rzecznik-Porzecznik dla Spóźnialskich ! Wszak , jak wiadomo, prawem obywatela jest nieznajomość prawa !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane