statystyki

PIT od wygranych: Niższa danina od nagród wciąż nie dla firm

autor: Agnieszka Pokojska29.08.2016, 20:00
samochody

Z pytaniem wystąpił przedsiębiorca zajmujący się naprawianiem samochodów.źródło: ShutterStock

Fiskus nadal nie uwzględnia korzystnego dla podatników stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie 10-proc. PIT od wygranych w konkursach przez przedsiębiorców.

Potwierdza to najnowsza interpretacja bydgoskiego organu. Z pytaniem wystąpił przedsiębiorca zajmujący się naprawianiem samochodów. Rozlicza się on z fiskusem na zasadach ogólnych.

Zamierzał wziąć udział w dwuetapowym konkursie organizowanym przez jego kontrahenta – dostawcę części i akcesoriów. Konkurs miał polegać na sprawdzeniu wiedzy technicznej i umiejętności oraz wyłonieniu najlepszego mechanika lub elektryka. Przedsiębiorca chciał się upewnić, że jeżeli wygra, to obowiązek rozliczenia zryczałtowanego 10-proc. podatku będzie spoczywał na organizatorze.

Dodał, że udział w konkursie i otrzymanie ewentualnej nagrody nie mają wpływu na ceny kupowanych towarów, a zatem nie są związane z uzyskaniem rabatów ani upustów. Wprawdzie uczestnik musi w pierwszym etapie konkursu spełnić warunek nabycia produktów określonych marek, ale daje to tylko możliwość udziału w drugim etapie – podkreślił.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane