Awaria automatu nie uzasadnia zwłoki wobec fiskusa

autor: Patrycja Dudek24.08.2016, 07:16; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:54
małżeństwo, rozwód, separacja

Mąż twierdził, że nie udało mu się złożyć zeznania PIT na czas tylko z powodu awarii automatu w urzędzie skarbowym.źródło: ShutterStock

Małżonkowie, którzy do 30 kwietnia nie złożyli wniosku o wspólne rozliczenie, nie mają co liczyć na przywrócenie tego terminu ani jego odroczenie – orzekł NSA.

Sprawa była o tyle niecodzienna, że – jak twierdził mąż – nie udało mu się złożyć zeznania PIT na czas tylko z powodu awarii automatu w urzędzie skarbowym, przyjmującego formularze podatkowe.

Mężczyzna zamierzał rozliczyć się wspólnie z żoną. Jest to opłacalne, gdy jeden z małżonków ma niskie dochody. Wówczas drugi – zarabiający znacznie więcej – może nie tylko dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku, ale i zapłacić podatek obliczony według stawki 18 proc., a nie 32 proc.

Z ustawy o PIT wynika jednak, że zamiar skorzystania z preferencji musi zostać zadeklarowany nie później niż do 30 kwietnia, kiedy to upływa termin na złożenie rocznego zeznania podatkowego (art. 6 ust. 2 w zw. z art. 6 ust. 10 ustawy o PIT). Co ważne, termin na złożenie wniosku o wspólne rozliczenie jest nieprzywracalny.

Mężczyzna twierdził, że gdy 30 kwietnia o godz. 23.00 udał się do urzędu skarbowego, okazało się, że automat jest akurat zepsuty. Przyznał, że nie próbował złożyć zeznania w inny sposób (pocztą ani przez internet). Zamiast tego złożył je 2 maja. Dołączył do niego „wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o odroczenie terminu” na zadeklarowanie wspólnego rozliczenia.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane