Fiskus weźmie 20 proc. od darowizny ujawnionej dopiero podczas kontroli

autor: Patrycja Dudek27.08.2016, 07:30
Czy sankcja dotyczy całej darowizny?

Czy sankcja dotyczy całej darowizny?źródło: ShutterStock

Obdarowany staje się obiektem zainteresowania fiskusa. W związku z tym ciążą na nim określone obowiązki. Jeśli ich nie dopełni, a potem w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego lub kontroli przyzna się do otrzymania darowizny, od której nie zapłacił podatku, to będzie musiał uregulować daninę według sankcyjnej stawki.

Czy trzeba płacić przedawniony podatek

Pan Grzegorz zdążył już kupić mieszkanie. Na ten cel wykorzystał darowiznę, którą otrzymał od ojca 10 lat temu. Przez lata nie poinformował o niej urzędu skarbowego. Teraz fiskus pyta, skąd wziął pieniądze na mieszkanie. Czytelnik zastanawia się, czy będzie musiał zapłacić podatek 20 proc., jeśli powoła się na darowiznę po upływie 10 lat od jej otrzymania.

TAK

Zasadniczo zobowiązania podatkowe przedawniają się po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin na zapłatę daniny. Sankcyjne przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn przewidują jednak, że obowiązek ten odnawia się z chwilą, gdy podatnik powoła się przed organem, który weryfikuje już jego rozliczenia, na darowiznę, od której należny podatek nie został zapłacony. Takie powołanie jest zagrożone 20-proc. sankcją bez względu na czas, który upłynął od otrzymania darowizny.

Podstawa prawna

Art. 70 par. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).

Art. 15 ust. 4 w zw. z art. 6 ust. 4 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2016 r. poz. 205 ze zm.).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane