statystyki

Darowizna nie zapewnia ulgi na nowe mieszkanie

autor: Jakub Pawłowski04.08.2016, 16:00
budowa, dom, nieruchomości

Chodziło o młodego mężczyznę, który wybudował dom dla swojej rodziny i chciał skorzystać ze zwrotu VAT na materiały budowlane.źródło: ShutterStock

Sposób pozbycia się udziału w budynku mieszkaniowym nie ma wpływu na prawo do zwrotu wydatków na budowę nowego domu – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Polecany produkt: Rachunkowość 2016 >>>

Chodziło o młodego mężczyznę, który wybudował dom dla swojej rodziny i chciał skorzystać ze zwrotu VAT na materiały budowlane. W świetle art. 20 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. z 2015 r. poz. 1194) taka preferencja przysługuje w sytuacji, gdy osoba do 36. roku życia ponosi wydatki, które służą zaspokojeniu jej własnych potrzeb mieszkaniowych. Mężczyzna spełniał ten warunek.

Problem w tym, że kilka lat wcześniej odziedziczył po zmarłym ojcu spadek w postaci 1/4 udziału w domu rodziców i dzielił prawo własności z matką. Z przepisów ustawy wynika, że prawo do zwrotu nie przysługuje, gdy osoba ubiegająca się o ulgę była (do dnia złożenia wniosku) właścicielem lub współwłaścicielem innego budynku. Dodatkowo preferencja nie obowiązuje, gdy udział w nieruchomości – w przypadku zniesienia współwłasności – pozwoliłby otrzymać na wyłączność co najmniej jeden lokal mieszkalny.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane