statystyki

Darowizna nie zapewnia ulgi na nowe mieszkanie

autor: Jakub Pawłowski04.08.2016, 16:00
budowa, dom, nieruchomości

Chodziło o młodego mężczyznę, który wybudował dom dla swojej rodziny i chciał skorzystać ze zwrotu VAT na materiały budowlane.źródło: ShutterStock

Sposób pozbycia się udziału w budynku mieszkaniowym nie ma wpływu na prawo do zwrotu wydatków na budowę nowego domu – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Polecany produkt: Rachunkowość 2016 >>>

Chodziło o młodego mężczyznę, który wybudował dom dla swojej rodziny i chciał skorzystać ze zwrotu VAT na materiały budowlane. W świetle art. 20 ust. 3 ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U. z 2015 r. poz. 1194) taka preferencja przysługuje w sytuacji, gdy osoba do 36. roku życia ponosi wydatki, które służą zaspokojeniu jej własnych potrzeb mieszkaniowych. Mężczyzna spełniał ten warunek.

Problem w tym, że kilka lat wcześniej odziedziczył po zmarłym ojcu spadek w postaci 1/4 udziału w domu rodziców i dzielił prawo własności z matką. Z przepisów ustawy wynika, że prawo do zwrotu nie przysługuje, gdy osoba ubiegająca się o ulgę była (do dnia złożenia wniosku) właścicielem lub współwłaścicielem innego budynku. Dodatkowo preferencja nie obowiązuje, gdy udział w nieruchomości – w przypadku zniesienia współwłasności – pozwoliłby otrzymać na wyłączność co najmniej jeden lokal mieszkalny.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane