statystyki

Prezydent drobnych przedsiębiorców: Jak Andrzej Duda chce pomóc polskim firmom?

autor: Patryk Słowik08.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 08.08.2016, 11:26
kalkulator, tabela, podatki

Propozycja prezydenta podoba się przedstawicielom biznesu, choć ich entuzjazm jest umiarkowany.źródło: ShutterStock

Andrzej Duda chce, aby ustawodawca większą wagę przywiązywał do tego, jak wprowadzane przepisy mogą wpływać na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Dlatego złożył właśnie do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Chce w niej wprowadzić zaledwie jedną, za to doniosłą zmianę. Otóż proponuje, by przyjąć zasadę, że wszystkie projekty ustaw i rozporządzeń dotyczące praw i obowiązków przedsiębiorców będą badane pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Rezultat takiej analizy będzie musiał być wskazany w uzasadnieniu do projektu aktu normatywnego.

Obecnie jest tak, że ministerstwa przygotowujące projekty uwzględniają w nich wpływ nowych regulacji na przedsiębiorczość ogółem – bez podziału na wielkość przedsiębiorców. To zaś w ocenie prezydenta może zafałszować obraz, jak dane rozwiązanie wpłynie na tych najmniejszych.

– Sektor MSP jest kluczowy dla rozwoju polskiej gospodarki. Tymczasem firmy z tego sektora są objęte tymi samymi regulacjami co duże przedsiębiorstwa i korporacje – zwraca uwagę Andrzej Duda. I wyraża nadzieję, że dzięki konieczności lepszego uzasadniania projektów uda się także tworzyć lepsze przepisy dla małych i średnich firm.

Propozycja prezydenta podoba się przedstawicielom biznesu, choć ich entuzjazm jest umiarkowany.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane