statystyki

Prezydent drobnych przedsiębiorców: Jak Andrzej Duda chce pomóc polskim firmom?

autor: Patryk Słowik08.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 08.08.2016, 11:26
kalkulator, tabela, podatki

Propozycja prezydenta podoba się przedstawicielom biznesu, choć ich entuzjazm jest umiarkowany.źródło: ShutterStock

Andrzej Duda chce, aby ustawodawca większą wagę przywiązywał do tego, jak wprowadzane przepisy mogą wpływać na sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

Dlatego złożył właśnie do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Chce w niej wprowadzić zaledwie jedną, za to doniosłą zmianę. Otóż proponuje, by przyjąć zasadę, że wszystkie projekty ustaw i rozporządzeń dotyczące praw i obowiązków przedsiębiorców będą badane pod kątem ich wpływu na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Rezultat takiej analizy będzie musiał być wskazany w uzasadnieniu do projektu aktu normatywnego.

Obecnie jest tak, że ministerstwa przygotowujące projekty uwzględniają w nich wpływ nowych regulacji na przedsiębiorczość ogółem – bez podziału na wielkość przedsiębiorców. To zaś w ocenie prezydenta może zafałszować obraz, jak dane rozwiązanie wpłynie na tych najmniejszych.

– Sektor MSP jest kluczowy dla rozwoju polskiej gospodarki. Tymczasem firmy z tego sektora są objęte tymi samymi regulacjami co duże przedsiębiorstwa i korporacje – zwraca uwagę Andrzej Duda. I wyraża nadzieję, że dzięki konieczności lepszego uzasadniania projektów uda się także tworzyć lepsze przepisy dla małych i średnich firm.

Propozycja prezydenta podoba się przedstawicielom biznesu, choć ich entuzjazm jest umiarkowany.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane