statystyki

JPK spędza bankowcom sen z powiek. MF ich nie uspokoiło

autor: Mariusz Szulc04.08.2016, 07:14; Aktualizacja: 04.08.2016, 10:20
praca, komputer

W formacie JPK fiskusowi przesyłać należy m.in. dane z wyciągów bankowych.źródło: ShutterStock

Instytucje finansowe obawiają się, że przekazując urzędnikom fiskusa wyciągi z konta podatnika, złamią obowiązujące prawo. Nie uspokoił ich nawet komunikat Ministerstwa Finansów.

Polecany produkt: Rachunkowość 2016 >>>

Problem jest związany z obowiązującymi od 1 lipca 2016 r. przepisami, zgodnie z którymi największe podmioty na żądanie kontrolujących je urzędników powinny przesyłać im najważniejsze informacje dotyczące swojej działalności gospodarczej w formacie elektronicznym (jednolity plik kontrolny). Taki obowiązek dotyczy na razie głównie dużych przedsiębiorców, samorządów, fundacji i stowarzyszeń, jeśli spełnią oni warunki dotyczące wielkości zatrudnienia i sumy posiadanych aktywów lub rocznego obrotu określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Średnie, małe i mikrofirmy będą musiały to robić dopiero od 1 lipca 2018 r.

W formacie JPK fiskusowi przesyłać należy m.in. dane z wyciągów bankowych. W ten sposób urzędnicy otrzymać mogą dokładne odwzorowanie operacji i sald na rachunkach wykorzystywanych przez podatników (m.in. informacje o IBAN, kwotach, datach i opisach transakcji itp.).

Dziś, jeśli fiskus chce pozyskać podobne dane, powinien dochować procedur określonych w art. 182 ordynacji podatkowej i art. 33a ustawy o kontroli skarbowej. Informacje z wyciągów są chronione tajemnicą bankową, przedsiębiorca nie musi ich udostępniać sam i może upoważnić fiskusa do wystąpienia bezpośrednio do banków.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-08-04 12:50) Zgłoś naruszenie 40

    jak się nie bać skoro: " E-państwo: System informujący o zagrożeniach nadal nie działa" zatem jeśli to nie działa to jak ma działać tak delikatna a dyskrecji wymagająca sfera???!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane