statystyki

JPK spędza bankowcom sen z powiek. MF ich nie uspokoiło

autor: Mariusz Szulc04.08.2016, 07:14; Aktualizacja: 04.08.2016, 10:20
praca, komputer

W formacie JPK fiskusowi przesyłać należy m.in. dane z wyciągów bankowych.źródło: ShutterStock

Instytucje finansowe obawiają się, że przekazując urzędnikom fiskusa wyciągi z konta podatnika, złamią obowiązujące prawo. Nie uspokoił ich nawet komunikat Ministerstwa Finansów.

Polecany produkt: Rachunkowość 2016 >>>

Problem jest związany z obowiązującymi od 1 lipca 2016 r. przepisami, zgodnie z którymi największe podmioty na żądanie kontrolujących je urzędników powinny przesyłać im najważniejsze informacje dotyczące swojej działalności gospodarczej w formacie elektronicznym (jednolity plik kontrolny). Taki obowiązek dotyczy na razie głównie dużych przedsiębiorców, samorządów, fundacji i stowarzyszeń, jeśli spełnią oni warunki dotyczące wielkości zatrudnienia i sumy posiadanych aktywów lub rocznego obrotu określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Średnie, małe i mikrofirmy będą musiały to robić dopiero od 1 lipca 2018 r.

W formacie JPK fiskusowi przesyłać należy m.in. dane z wyciągów bankowych. W ten sposób urzędnicy otrzymać mogą dokładne odwzorowanie operacji i sald na rachunkach wykorzystywanych przez podatników (m.in. informacje o IBAN, kwotach, datach i opisach transakcji itp.).

Dziś, jeśli fiskus chce pozyskać podobne dane, powinien dochować procedur określonych w art. 182 ordynacji podatkowej i art. 33a ustawy o kontroli skarbowej. Informacje z wyciągów są chronione tajemnicą bankową, przedsiębiorca nie musi ich udostępniać sam i może upoważnić fiskusa do wystąpienia bezpośrednio do banków.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-08-04 12:50) Zgłoś naruszenie 40

    jak się nie bać skoro: " E-państwo: System informujący o zagrożeniach nadal nie działa" zatem jeśli to nie działa to jak ma działać tak delikatna a dyskrecji wymagająca sfera???!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane