Skargi na interpretacje powinny być rozpatrywane na rozprawach

autor: Łukasz Zalewski01.08.2016, 09:45; Aktualizacja: 01.08.2016, 10:26
dokumenty

Ugruntowana linia w interpretacjach podatkowych jest czymś rzadko spotykanym.źródło: ShutterStock

- Wyłączenie jawności postępowań sądowych dotyczących interpretacji indywidualnych to zły pomysł, bo pozbawi podatników prawa do obrony swojego stanowiska w sądzie - mówi dr Jowita Pustuł doradca podatkowy.

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego i m.in. prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi zakłada zmiany w zakresie interpretacji indywidualnych. Skargi na interpretacje miałyby być rozpatrywane w ramach postępowania uproszczonego. Czy pani zdaniem to dobra propozycja?

Nie, bo to oznacza, że skargi na interpretacje indywidualne – co do zasady – będą rozpatrywane na posiedzeniach niejawnych, a więc bez przeprowadzenia rozprawy, w której uczestniczą strony (organ podatkowy i podatnik). Podatnicy natomiast są przyzwyczajeni do jawności postępowań sądowych, która jest zagwarantowana w konstytucji (art. 45). Mamy też gwarancję publicznych spraw sądowych w konwencji praw człowieka. Niewątpliwie jednak szybkość rozpatrywania spraw dotyczących skarg na interpretacje przez sądy wymaga zmian. Obecnie na rozpatrzenie takiej skargi przez wojewódzki sąd administracyjny podatnicy czekają ok. 6–7 miesięcy, a przez Naczelny Sąd Administracyjny – nawet trzy lata. To są zdecydowanie zbyt długie okresy.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • emeryt(2016-08-01 10:15) Zgłoś naruszenie 11

    Co Izba Skarbowa to inna interpretacja w podobnych sprawach.Mam wrażenie że Izby Skarbowe robą wszystko aby w ogóle nie wydawać interpretacji.A wytyczne MF to inny temat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane