statystyki

Fiskus zapewnia: W naszych interpretacjach nic się nie zmieni

autor: Mariusz Szulc20.07.2016, 07:15; Aktualizacja: 20.07.2016, 09:20
prawo, biznes, dokument

MR zaproponowało więc, aby przedsiębiorca, który zastosował się do dotychczasowej urzędowej wykładni, nie musiał dopłacać jakiejkolwiek daniny publicznej w związku ze zmianą zdania przez urzędników.źródło: ShutterStock

Zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju rozszerzenie ochrony przedsiębiorców przed skutkami zmian urzędowej wykładni nie będzie dotyczyć podatków – uważa resort finansów.

O swoim stanowisku MF poinformowało w odpowiedzi na pytanie DGP. W ten sposób ustosunkowało się do przedstawionego przez resort rozwoju projektu zmiany niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

O projekcie pisaliśmy w artykule „Przedsiębiorca nie zapłaci, gdy fiskus zmieni zdanie” (DGP nr 133/2016 r.). Jedna z propozycji to zwiększenie ochrony firm przed skutkami zmian wykładni przepisów przez organy administracji publicznej.

MR zaproponowało więc, aby przedsiębiorca, który zastosował się do dotychczasowej urzędowej wykładni, nie musiał dopłacać jakiejkolwiek daniny publicznej w związku ze zmianą zdania przez urzędników. Resort określa to jako „stosowanie się do ugruntowanej praktyki organu administracji publicznej bądź państwowej, jednostki organizacyjnej lub organu kontroli albo do wydanego wcześniej wobec niego rozstrzygnięcia” W uzasadnieniu napisał, że przez jakąkolwiek daninę rozumie także podatki. Również w odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Rozwoju potwierdziło, że zaproponowana ochrona będzie dotyczyć także spraw podatkowych.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane