statystyki

Preferencja przy zakupie kas fiskalnych nie dla sukcesora

autor: Jakub Pawłowski28.07.2016, 07:51; Aktualizacja: 28.07.2016, 07:56
Wyrok NSA dotyczył spółki, która kupiła 320 kas rejestrujących jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Wyrok NSA dotyczył spółki, która kupiła 320 kas rejestrujących jeszcze przed rozpoczęciem działalności.źródło: ShutterStock

Zwrot wydatków poniesionych na nabycie kas rejestrujących nie przysługuje następcy prawnemu, który nabył przedsiębiorstwo w drodze aportu. Bo to nie u niego powstał obowiązek ewidencjonowania, tylko u przejętej firmy.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczył spółki, która kupiła 320 kas rejestrujących jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Nie korzystała z nich jednak od razu, bo nie miała jeszcze lokali, w których mogłaby prowadzić sprzedaż detaliczną. Wkrótce jednak nabyła inne przedsiębiorstwo w drodze aportu i dzięki temu przejęła także sieć sklepów. Od tego momentu zaczęła ewidencjonować swój obrót.

Gdy biznes wystartował, spółka postanowiła ubiegać się o zwrot wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących, o którym mowa w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT. Twierdziła, że rozpoczęła ewidencjonowanie w obowiązujących terminach i w związku z tym może odliczyć od podatku należnego 90 proc. wartości netto każdej kasy zgłoszonej na dzień powstania obowiązku ewidencjonowania (ale nie więcej niż 700 zł).

Dyrektor izby skarbowej uznał jednak, że spółka jest w błędzie. Stwierdził, że w dniu nabycia przedsiębiorstwa spółka przejęła – wraz ze wszystkimi innymi prawami i obowiązkami nabywanej firmy – również istniejący już obowiązek prowadzenia ewidencji. Podkreślił, że to prawo do odliczenia wydatków na zakup kas rejestrujących powstało po raz pierwszy u przejętego przedsiębiorstwa i to ono mogło ubiegać się o zwrot, a nie jego sukcesor. W ocenie organu wynikałoby to z art. 19 dyrektywy VAT. Stanowi on, że w przypadku aportu państwa członkowskie mogą uznać, że dostawa towarów nie miała miejsca, natomiast dochodzi do następstwa prawnego.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane