statystyki

Sklep internetowy może się obejść bez kasy fiskalnej

autor: Agnieszka Pokojska05.07.2016, 18:00
Przepisy rozporządzenia dotyczące kas fiskalnych przewidują różnego rodzaju zwolnienia podmiotowe (par. 3), jak i przedmiotowe (par. 2), które umożliwiają niestosowanie kas fiskalnych w sklepach internetowych.

Przepisy rozporządzenia dotyczące kas fiskalnych przewidują różnego rodzaju zwolnienia podmiotowe (par. 3), jak i przedmiotowe (par. 2), które umożliwiają niestosowanie kas fiskalnych w sklepach internetowych.źródło: ShutterStock

Chciałbym otworzyć działalność gospodarczą i sprzedawać towary przez internet – pisze pan Mateusz. Czy będę musiał kupić kasę fiskalną i wystawiać paragony – pyta czytelnik.

Przepisy rozporządzenia dotyczące kas fiskalnych przewidują różnego rodzaju zwolnienia podmiotowe (par. 3), jak i przedmiotowe (par. 2), które umożliwiają niestosowanie kas fiskalnych w sklepach internetowych. Jednak dużo będzie zależało od tego, co w takim sklepie będzie sprzedawane. Rozporządzanie zawiera bowiem katalog towarów, których sprzedaż łączy się z bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania obrotu. Zostały one wymienione w par. 4 ust. 1 rozporządzenia. Chodzi tu m.in. o sprzęt radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny, fotograficzny oraz zapisane i niezapisane nośniki danych cyfrowych i analogowych. W tym ostatnim przypadku chodzi o przykładowo o płyty CD i DVD. Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 26 lutego 2016 r. (nr ILPP2/4512-1-847/15-6/SJ). Stwierdził on, że dokonując sprzedaży nagranych płyt CD i DVD, podatnik ma obowiązek ewidencjonowania każdej sprzedaży i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, bez względu na fakt, że będą one dostarczane klientom w systemie wysyłkowym.

W poz. 37 załącznika do rozporządzenia wskazano, że zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących podlega dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

Jeżeli jeden z tych warunków nie jest spełniony, preferencja nie przysługuje. Przykładowo tak było w sprawie rozpatrywanej również przez dyrektora poznańskiej IS w interpretacji z 13 marca 2016 r. (nr ILPP2/4512-1-882/15-6/AD). Chodziło o spółkę, która chciała sprzedawać np. kawę, herbatę, ekspresy i inne akcesoria nie tylko w stacjonarnym sklepie, ale też przez internet. Wyjaśniła, że płatność z tytułu dostawy ma być uiszczana za pośrednictwem podmiotu, który należność otrzymaną od klienta przekaże przelewem na rachunek bankowy spółki (system płatności internetowych) albo z wykorzystaniem opcji „za pobraniem” (otrzymaną od klienta gotówkę firma kurierska przelewem bankowym przekaże na rachunek spółki). Natomiast towary kupione w sklepie internetowym będą dostarczane klientom w systemie wysyłkowym, czyli np. za pośrednictwem kuriera.

Spółka jednak chciała sprzedawać również vouchery na okaziciela, które klient może nabyć w jej sklepie internetowym do wykorzystania w nim np. w ciągu trzech miesięcy.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane