Od zleceń 18-proc. podatek zryczałtowany

20.11.2008, 10:52; Aktualizacja: 20.11.2008, 12:32

Od 2009 roku, gdy miesięczny przychód od tego samego płatnika z umów zlecenia i o dzieło nie przekroczy 200 zł, zapłacimy 18-proc. podatek bez uwzględniania kosztów uzyskania przychodu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • ŻŚ(2009-03-05 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    Może Pan Szymon Murawski poda artykuł którym się podpiera.
    Lub też napisze sprostowanie do w/w artykułu ponieważ w 2009 roku podatek od um.zleceń wynosi 18proc!!!

    Odpowiedz
  • as(2008-12-04 13:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nie stosuje się w tym przypadku kosztów

    Odpowiedz
  • *(2010-02-03 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    180*18% =32
    180*9%=16,2
    32-13,95 =18 podatek po pomn o ub.zdr.podl.odl.
    180*7,75% =13,95
    16,2-13,95 =2,25 ub.,zdrowotne nie podl.odlicz od podatku
    180-18-16,2=145,8

    Odpowiedz
  • platnik(2010-02-02 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    A co ze składkami ZUS/FUS/NFZ od takich umów zlecenia na drobne kwoty?

    Odpowiedz
  • artur(2010-01-05 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    i jak w tym kraju być uczciwym lepiej pracować na czarno i nie płacić nic bo jak chcesz płacić odrazu ustaw wizytę u psychiatry ale nie zapomnij spytać czy przyjmie cię na ubezpieczenie ZUS BO NIE WIEM CZY PODLEGA DARMOWEMU LECZENIU SCHIZA PODATKOWA

    Odpowiedz
  • qq(2009-01-01 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    dsngereas

    Odpowiedz
  • izia(2008-12-10 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    A jeśli jest umowa na równe 200,00 zł?

    Odpowiedz
  • Stef(2008-11-20 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze chwilę a POwymyśli podatek od podatku--- kuriozum , jakie rządy takie prawo !!!

    Odpowiedz
  • księgowa(2008-11-20 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Na właśnie, kiedyś to już było. Potem to zlikwidowali. I teraz znowu będzie. Jak to wszystko ogarnąć?

    Odpowiedz
  • Matylda(2008-11-20 12:52) Zgłoś naruszenie 00

    poplątanie z pomieszaniem z tymi podatkami i przepisami w ogóle...w jakim celu ta różnorodność,przecież nie dla uczciwych podatników,którzy czas i siłę umysłu poświęcają na pracę i marzą o jasnym i czytelnym prawie...coraz to nowe i liczniejsze rozwiązania są w moim odczuciu dla wszelkiej maści prawników żyjących tylko z wertowania prawa...taki specjalista od wyszukiwania furteczek oferuje pomoc w obniżaniu podatków tym,których stać na wysokie honoraria...czyli wszystko ku uciesze prawników

    Odpowiedz
  • HJK(2008-11-20 23:07) Zgłoś naruszenie 00

    Zaraz zaraz, przecież przy zleceniu 20% kosztów przysługuje jak psu buda. Po co więc ten głupawy przykład - nie uwzględniający kosztów?

    Odpowiedz
  • zleceniobiorca(2008-11-26 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    zleceniodawcy oszókują zleceniobiorców nie wypacając im za nadgodziny gdzie często bywa tak że w ciągu miesiąca jest ich nawet 60h

    Odpowiedz
  • lena(2008-12-10 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    mam pytanie ten sam pracodawca i dwie umowy w jednym miesiacu jedna na 100,00 zl a druga na 199,00 to sumujemy i na jednej kwocie KUP i na drugiej czy nie?

    Odpowiedz
  • ewa(2009-02-25 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    Czy taka umowa zlecenie na kwotę 200,00 zł. zawarta z własnym i obcym pracownikiem nie podlega ubez. społecznemu i zdrowotnemu ,

    Odpowiedz
  • Jacek(2008-12-12 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    Pan doradca podatkowy Szymon Murawski błędnie informuje. W 2009 r. (kiedy ponownie będą obowiązywały umowy ryczałtowe) zaliczka dla normalnej umowy-zlecenia będzie wynosiła 18% (ta sama ustawa z 6.11.08).
    W podanym przykładzie obliczeń umowy nie uwzględniono odliczenia od brutto 9% na ubezpieczenie zdrowotne nie odliczane w części 7,75% od podatku. Netto wypłata wyniesie więc 180 - 0,09*180 - 0,18*180 = 131,4 zł
    a nie 148 zł.

    Odpowiedz
  • gagina(2008-12-17 19:29) Zgłoś naruszenie 00

    dom wariatów i tyle.

    Odpowiedz
  • nika(2009-01-12 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    A co z ubezpieczeniami społecznymi, jeśli zlecniobiorca nie posiada żadnej umowy o pracę, tylko 5-6 umów zlecenie w miesiącu w różnych firmach każda na 180 złotych brutto ?

    Odpowiedz
  • premo(2009-01-18 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    pieknie najpierw w tekście o konieczności odliczenia ubez. zdrowotnego a potem w przykładzie tylko podatek...

    Odpowiedz
  • lilka(2009-01-28 08:06) Zgłoś naruszenie 00

    to wszystko jest chore,kto to znowu wymyślił,nowy rząd nowe ustawy,przyjdą następni i znowu zmiana " na lepsze"

    Odpowiedz
  • ja(2009-01-26 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    jeju a gdzie zdrowotne!!! to zły artykuł!!!

    Odpowiedz