statystyki

Kratka w bagażniku nie zmieni auta w ciężarówkę

autor: Jakub Pawłowski26.07.2016, 20:00
Samochód, kierowca

W skardze do sądu mężczyzna zarzucił celnikom, że nie wzięli pod uwagę także dokumentów poświadczających, iż był to pojazd ciężarowyźródło: ShutterStock

Ani zmiana wyposażenia pojazdu, ani dane wpisane w dowodzie rejestracyjnym i protokoły z badań technicznych nie mają wpływu na klasyfikację auta do celów akcyzowych. Liczy się jego fabryczne przeznaczenie – orzekł NSA.

Chodziło o kupiony w Niemczech i sprowadzony do Polski samochód audi Q7. Spór dotyczył tego, jak pojazd powinien być klasyfikowany: jako samochód osobowy czy ciężarowy. Miało to kluczowe znaczenie, bo w świetle art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym opodatkowany jest tylko obrót samochodami osobowymi.

Właściciel auta twierdził, że naczelnik urzędu celnego niesłusznie kazał mu zapłacić ponad 54 tys. zł akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego. Podkreślał, że samochód służy mu głównie do przewożenia i dostawy towarów. Miały o tym świadczyć modyfikacje w pojeździe, m.in. zainstalowana kratka, która oddzielała siedzenia pasażerów od bagażnika.

Dyrektor izby celnej uznał jednak, że usunięcie niektórych elementów wyposażenia i wstawienie przegrody nie może przesądzać o charakterze i przeznaczeniu pojazdu. Z informacji producenta wynikało bowiem, że był on wyprodukowany jako osobowy i miał służyć przede wszystkim do przewożenia osób.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane