statystyki

Kratka w bagażniku nie zmieni auta w ciężarówkę

autor: Jakub Pawłowski26.07.2016, 20:00
Samochód, kierowca

W skardze do sądu mężczyzna zarzucił celnikom, że nie wzięli pod uwagę także dokumentów poświadczających, iż był to pojazd ciężarowyźródło: ShutterStock

Ani zmiana wyposażenia pojazdu, ani dane wpisane w dowodzie rejestracyjnym i protokoły z badań technicznych nie mają wpływu na klasyfikację auta do celów akcyzowych. Liczy się jego fabryczne przeznaczenie – orzekł NSA.

Chodziło o kupiony w Niemczech i sprowadzony do Polski samochód audi Q7. Spór dotyczył tego, jak pojazd powinien być klasyfikowany: jako samochód osobowy czy ciężarowy. Miało to kluczowe znaczenie, bo w świetle art. 100 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym opodatkowany jest tylko obrót samochodami osobowymi.

Właściciel auta twierdził, że naczelnik urzędu celnego niesłusznie kazał mu zapłacić ponad 54 tys. zł akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego. Podkreślał, że samochód służy mu głównie do przewożenia i dostawy towarów. Miały o tym świadczyć modyfikacje w pojeździe, m.in. zainstalowana kratka, która oddzielała siedzenia pasażerów od bagażnika.

Dyrektor izby celnej uznał jednak, że usunięcie niektórych elementów wyposażenia i wstawienie przegrody nie może przesądzać o charakterze i przeznaczeniu pojazdu. Z informacji producenta wynikało bowiem, że był on wyprodukowany jako osobowy i miał służyć przede wszystkim do przewożenia osób.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane