statystyki

Podatki: Firmy zapłacą gminom mniej, mieszkańcy tyle, co teraz

autor: Łukasz Zalewski18.07.2016, 07:31; Aktualizacja: 18.07.2016, 10:21
rachunek, podatki, księgowość, rozliczenie

Oczywiście rady gmin i miast mogą uchwalić stawki niższe niż maksymalneźródło: ShutterStock

Drugi rok z rzędu spadną maksymalne stawki podatków lokalnych. W przyszłym roku będą niższe o 0,9 proc. To oznacza realny spadek daniny od budynków związanych z działalnością m.in. w dużych miastach.

Obniżka to efekt deflacji. Prezes GUS ogłosił 11 lipca 2016 r., że na koniec I półrocza br. ceny były niższe o 0,9 proc. niż przed rokiem. Minister finansów co roku waloryzuje o ten wskaźnik maksymalne stawki danin od nieruchomości i od środków transportu oraz opłat lokalnych (targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, reklamowej). Deflacja oznacza, że w 2017r. będą one niższe niż obecnie. Minister ogłosi je oficjalnie w obwieszczeniu pod koniec lipca lub w sierpniu. My wyliczyliśmy je już teraz.

Oczywiście rady gmin i miast mogą uchwalić stawki niższe niż maksymalne. Ale może się też zdarzyć, że mieszkańców spotka podwyżka, jeżeli rada gminy, w której obecnie obowiązują stawki niższe od maksymalnych, ustali je na 2017 r. na najwyższym możliwym poziomie.

Z obliczeń DGP wynika, że osoby fizyczne, właściciele gruntów, mieszkań, domów i garaży w podziemnych parkingach nie powinni odczuć specjalnie obniżki. Stawka podatku bowiem:


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane