statystyki

Opłata targowa: Trzeba określić, kto konkretnie jest inkasentem

autor: Marcin Nagórek20.07.2016, 09:24; Aktualizacja: 20.07.2016, 09:38
Pieniądze, kalkulator

Osoby do poboru opłaty mają zostać wyznaczone przez zarządcę, czyli spółkę z o.o.źródło: ShutterStock

Jedna z gmin w uchwale (regulamin targowiska) wskazała, że opłatę targową pobierają inkasenci wyznaczeni przez zarządzającego targowiskiem, czyli spółkę z o.o. (komunalną). Czy takie określenie inkasenta jest zgodne z prawem?

Odpowiedzi należy szukać w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jej art. 19 pkt 1 i 2 stanowi, że rada gminy określa w drodze uchwały zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłat określonych w ustawie, w tym opłaty targowej, oraz przewiduje możliwość zarządzenia przez radę gminy poboru tych opłat w drodze inkasa, określenia inkasentów oraz wysokości wynagrodzenia za inkaso. Inkasent opłaty targowej musi być określony w sposób zindywidualizowany. Może być zatem wymieniony z imienia i nazwiska lub wskazany z pełnionej funkcji, którą w sposób niebudzący wątpliwości można utożsamić z konkretną osobą.

Z powyższego wynika, że realizacja uprawnień rady gminy w zakresie określenia inkasentów powinna nastąpić w uchwale w sposób na tyle precyzyjny, aby nie było wątpliwości, na kogo ten obowiązek nałożono. Zatem zapis w opisanej w pytaniu uchwale nie spełnia tego wymogu. Z jego treści nie wynika, kto faktycznie jest inkasentem, brak w nim bowiem określenia cech pozwalających na jego dostateczne zindywidualizowanie. Co więcej, uchwała powierzyła wykonanie uchwały innemu podmiotowi, faktycznie więc przekazała mu uprawnienia do określenia inkasentów, mimo że ustawodawca przyznaje te kompetencje wyłącznie organowi stanowiącemu, tj. radzie gminy na mocy art. 19 pkt 2 ww. ustawy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane