statystyki

Bonusy to przychód dla delegowanych

autor: Mariusz Szulc18.07.2016, 18:00
podróż, biznes, młodzi

Spółka uważała, że te dodatkowe świadczenia dla żon specjalistów nie będą przychodem dla tych ostatnichźródło: ShutterStock

Firma powinna potrącić zaliczki na PIT od wartości kursu językowego, który sfinansowała żonom zagranicznych specjalistów – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Nie przekonały go argumenty, że polska spółka poniosła ten wydatek we własnym interesie, aby pracownicy zgodzili się przyjąć warunki zatrudnienia i czasowo zmienić miejsce zamieszkania.

Na pokrycie kosztów nauki języka żon zagranicznych specjalistów zdecydowała się firma należąca do francuskiej sieci marketów. Twierdziła, że bez zapewnienia specjalistom i ich rodzinom bonusów nie mogła liczyć na to, że którykolwiek z nich przyjedzie do Polski.

Spółka uważała, że te dodatkowe świadczenia dla żon specjalistów nie będą przychodem dla tych ostatnich. Nie powinna więc potrącać z tego tytułu zaliczki na PIT.

Odwołała się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), w którym TK orzekł m.in., że opodatkowane mogą być tylko świadczenia, których przyjęcie leży w interesie pracownika, a nie pracodawcy. Spółka podkreślała, że tak właśnie będzie w tym wypadku. To jej bowiem zależy na przyjeździe specjalistów do Polski i to w tym celu pokrywa koszty nauki języka ich żon.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane