statystyki

Bonusy to przychód dla delegowanych

autor: Mariusz Szulc18.07.2016, 18:00
podróż, biznes, młodzi

Spółka uważała, że te dodatkowe świadczenia dla żon specjalistów nie będą przychodem dla tych ostatnichźródło: ShutterStock

Firma powinna potrącić zaliczki na PIT od wartości kursu językowego, który sfinansowała żonom zagranicznych specjalistów – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Nie przekonały go argumenty, że polska spółka poniosła ten wydatek we własnym interesie, aby pracownicy zgodzili się przyjąć warunki zatrudnienia i czasowo zmienić miejsce zamieszkania.

Na pokrycie kosztów nauki języka żon zagranicznych specjalistów zdecydowała się firma należąca do francuskiej sieci marketów. Twierdziła, że bez zapewnienia specjalistom i ich rodzinom bonusów nie mogła liczyć na to, że którykolwiek z nich przyjedzie do Polski.

Spółka uważała, że te dodatkowe świadczenia dla żon specjalistów nie będą przychodem dla tych ostatnich. Nie powinna więc potrącać z tego tytułu zaliczki na PIT.

Odwołała się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), w którym TK orzekł m.in., że opodatkowane mogą być tylko świadczenia, których przyjęcie leży w interesie pracownika, a nie pracodawcy. Spółka podkreślała, że tak właśnie będzie w tym wypadku. To jej bowiem zależy na przyjeździe specjalistów do Polski i to w tym celu pokrywa koszty nauki języka ich żon.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane