statystyki

Jak opodatkowane są diety z tytułu podróży służbowej

autor: Łukasz Zalewski09.06.2016, 10:37; Aktualizacja: 09.06.2016, 10:50
podróż, biznes, młodzi

Nadwyżka zwróconych pracownikowi wydatków na całodzienne wyżywienie w trakcie krajowej i zagranicznej podróży służbowej ponad kwoty diet jest jego przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznychźródło: ShutterStock

Diety za wyżywienie podczas podróży służbowych są zwolnione z podatku dochodowego, ale jedynie do wysokości limitów ustalonych przez ministra pracy. Jeśli pracodawca wypłaca więcej, to od nadwyżki trzeba zapłacić daninę

Czy za kilka godzin w podróży przysługuje mi dieta

Pani Sylwia wyjechała na 10 godzin do sąsiedniego miasta w podróż służbową. – Czy przysługuje mi dieta z tego tytułu i czy będzie ona zwolniona z PIT – pyta czytelniczka.

TAK

Ustawa o PIT określa, że zwolnieniem z podatku objęte są diety za podróż służbową do wysokości limitu określonego w rozporządzeniu przez ministra pracy. Zgodnie zaś z par. 7 pkt 2 rozporządzenia z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego. Przepis precyzuje też, że jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje, od 8 do 12 godzin – pracownik ma prawo do 50 proc. diety, a ponad 12 godzin – powinna być wypłacona w pełnej wysokości.

Skoro więc pani Sylwia była 10 godzin w podróży, to firma powinna jej wypłacić 15 zł diety (50 proc. z 30 zł). Jest to kwota zwolniona z PIT, bo mieści się w limicie wynikającym z rozporządzenia.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Par. 7 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167).

Czy od diety za podróż zagraniczną zapłacę podatek

Firma ostatnio wysłała mnie służbowo do Niemiec – pisze pan Wojciech. – Dostałem 30 zł diety za jedzenie. To śmiesznie mało. Czy muszę jeszcze od tego zapłacić podatek – pyta czytelnik.

NIE


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane