statystyki

Jak opodatkowane są diety z tytułu podróży służbowej

autor: Łukasz Zalewski09.06.2016, 10:37; Aktualizacja: 09.06.2016, 10:50
podróż, biznes, młodzi

Nadwyżka zwróconych pracownikowi wydatków na całodzienne wyżywienie w trakcie krajowej i zagranicznej podróży służbowej ponad kwoty diet jest jego przychodem ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznychźródło: ShutterStock

Diety za wyżywienie podczas podróży służbowych są zwolnione z podatku dochodowego, ale jedynie do wysokości limitów ustalonych przez ministra pracy. Jeśli pracodawca wypłaca więcej, to od nadwyżki trzeba zapłacić daninę

Czy za kilka godzin w podróży przysługuje mi dieta

Pani Sylwia wyjechała na 10 godzin do sąsiedniego miasta w podróż służbową. – Czy przysługuje mi dieta z tego tytułu i czy będzie ona zwolniona z PIT – pyta czytelniczka.

TAK

Ustawa o PIT określa, że zwolnieniem z podatku objęte są diety za podróż służbową do wysokości limitu określonego w rozporządzeniu przez ministra pracy. Zgodnie zaś z par. 7 pkt 2 rozporządzenia z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego. Przepis precyzuje też, że jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi mniej niż 8 godzin – dieta nie przysługuje, od 8 do 12 godzin – pracownik ma prawo do 50 proc. diety, a ponad 12 godzin – powinna być wypłacona w pełnej wysokości.

Skoro więc pani Sylwia była 10 godzin w podróży, to firma powinna jej wypłacić 15 zł diety (50 proc. z 30 zł). Jest to kwota zwolniona z PIT, bo mieści się w limicie wynikającym z rozporządzenia.

Podstawa prawna

Art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Par. 7 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167).

Czy od diety za podróż zagraniczną zapłacę podatek

Firma ostatnio wysłała mnie służbowo do Niemiec – pisze pan Wojciech. – Dostałem 30 zł diety za jedzenie. To śmiesznie mało. Czy muszę jeszcze od tego zapłacić podatek – pyta czytelnik.

NIE


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane