statystyki

Kilometrówka za jazdy lokalne jest bez podatku

autor: Patrycja Dudek18.04.2016, 07:10; Aktualizacja: 18.04.2016, 08:52
kalkulator, tabela, podatki

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła hurtowni mającej sieć sklepów na obszarze całego kraju i zatrudniającej pracowników na stanowiskach kierowników regionów.źródło: ShutterStock

ORZECZENIE Przedstawiciel handlowy, któremu pracodawca zwraca koszty przemieszczania się prywatnym samochodem w celach służbowych, nie ma przychodu. Także wtedy, gdy nie jest w podróży służbowej – wynika z wyroku NSA.

Orzeczenie jest przełomowe, bo wśród zwracanych wydatków, o które toczył się spór, znalazła się także kilometrówka za jazdy prywatnym autem po regionie wskazanym w umowie jako miejsce pracy.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zwrot wszelkich wydatków pracownikom, którzy wykonują obowiązki służbowe, nie będąc jednak w delegacji, nie jest przychodem z nieodpłatnych świadczeń.

Fiskus inaczej

Dotychczas organy podatkowe uważały, że pracownik, który przemieszcza się w celach służbowych prywatnym samochodem po regionie wskazanym w umowie jako miejsce pracy i otrzymuje za to kilometrówkę, ma przychód do opodatkowania.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane