statystyki

Skarbówka chce, aby rejestrować paliwo do prywatnych przejazdów pracowników

autor: Wojciech Kotowski11.07.2016, 11:23; Aktualizacja: 11.07.2016, 11:57

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stanął po stronie fiskusa i uznał, iż istnieje obowiązek stosowania kasy rejestrującej w przypadku zużycia paliwa na cele osobiste przez pracownika.

Chodzi o wyrok z 14 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 303/16. Został on wydany na kanwie sporu spółki z ministrem finansów dotyczącego interpretacji przepisów VAT. We wniosku o interpretację spółka stwierdziła, że zamierza nabyć lub wziąć w odpłatne użytkowanie samochody, które będą wykorzystywane przez jej pracowników w celach służbowych. Spółka zaznaczyła jednak, że w zamian za to, że pracownicy będą zobowiązani do określonych czynności związanych z dbaniem o powierzone im samochody, będą oni mogli wykorzystywać je w celach prywatnych, przy czym będą sami tankowali samochody i pokrywali tego koszty. Spółka miała natomiast wątpliwości dotyczące wykorzystania przez pracowników samochodów do celów prywatnych niejako w trakcie realizacji zadań służbowych (np. dojazd do sklepu czy przedszkola) – w takiej sytuacji koszty paliwa miała pokrywać spółka. Stanęła ona na stanowisku, że w związku z tym nie powstanie dla niej obowiązek rejestracji na kasie fiskalnej tego zdarzenia. Argumentowała to sporadycznością wykorzystania samochodów do celów prywatnych, brakiem możliwości wyodrębnienia zużycia paliwa na ten cel oraz tym, że część przejazdów służbowych może być potencjalnie realizowana z wykorzystaniem paliwa nabytego w całości przez pracowników do celów prywatnych.

Minister finansów nie podzielił zdania spółki. Uznał, że w przedstawionej sytuacji będzie miało miejsce nieodpłatne zużycie towaru (paliwa) przez pracowników spółki na ich cele osobiste, które zrównane zostanie z odpłatną dostawą towarów. W konsekwencji taka odsprzedaż paliwa musi być obowiązkowo ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej.

Stanowisko ministra finansów zostało potwierdzone przez WSA we Wrocławiu. Zdaniem sądu nie jest tutaj istotne, że spółka nie będzie w stanie faktycznie wyodrębnić ilości paliwa wykorzystywanego na cele osobiste pracownika.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane