statystyki

Będą nowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

autor: Mariusz Szulc02.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 02.08.2016, 08:55
pieniądze

Konwencja, która wdroży pomysły OECD do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, ma być gotowa do podpisu pod koniec 2016 r.źródło: ShutterStock

Negocjujemy podpisanie porozumienia podatkowego z Brazylią i chcemy nowelizować te podpisane już z Francją, Tajlandią i Rosją – zapewnia wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Odpowiadając na poselską interpelację, wiceminister przyznał także, że resort nie wie, czemu w amerykańskim Kongresie nie została jeszcze ratyfikowana nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Nasz kraj zakończył procedury ratyfikacyjne jeszcze w 2013 r. – przypomniał wiceminister Janczyk.

Poseł Marek Ruciński z Nowoczesnej pytał o status prac MF nad aktualizacją i podpisywaniem nowych porozumień podatkowych. Zwrócił uwagę, że choć Polska jest stroną 92 takich dokumentów, to wiele z nich zostało podpisanych nawet w latach 70. ubiegłego wieku i zawiera przestarzałe przepisy. Ich aktualizacja jest więc bardzo ważna, bo zapisy mogą pozwalać nieuczciwym podmiotom na unikanie opodatkowania – podkreślił. Zwrócił też uwagę, że nasz kraj w ogóle nie podpisał porozumień z tak ważnymi krajami jak Brazylia czy Argentyna. To zaś naraża przedsiębiorców współpracujących z kontrahentami z tych państw na niebezpieczeństwo podwójnego opodatkowania.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane