statystyki

Wystawka przed kioskiem jest obłożona opłatą tak jak na targowisku

autor: Łukasz Zalewski07.07.2016, 07:46; Aktualizacja: 07.07.2016, 10:19

Zwolniona z opłaty targowej jest sprzedaż na gruncie dzierżawionym od gminy. Jeśli jednak podatnik wykracza poza ten teren, musi uiścić daninę – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która sprzedawała towary w kiosku oraz na wystawce przed nim. Grunt, na którym stał ten kiosk, dzierżawiła od gminy. Inkasent, którego zadaniem był pobór opłaty targowej w miejscach sprzedaży, uznał że podatniczka powinna uiścić daninę od wystawki. Gdy ta odmówiła, wójt gminy wydał decyzję, w której określił jej wysokość opłaty targowej. Stwierdził, że wystawka, na której podatniczka reklamuje sprzedawane towary, jest elementem miejsca dokonywania sprzedaży. Jest to sprzedaż na targowisku, a więc podlega opłacie. Jej wysokość jest uzależniona od powierzchni, którą zajmuje sprzedający.

Tego samego zdania było samorządowe kolegium odwoławcze, a rację obu organom przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, targowiskami są wszelkie miejsca, w których prowadzona jest sprzedaż. Chodzi więc o miejsce, którego lokalizację wyznacza gmina, jak i każde inne, mimo że formalnie nie jest ono przez gminę oznaczone jako targowisko. Może być nim więc np. hala targowa, dom handlowy, plac, chodnik, pas przydrożny, o ile w tych miejscach prowadzona jest sprzedaż.

Co więcej, opłatę targową pobiera się niezależnie od należności za korzystanie z urządzeń targowiska oraz za inne usługi świadczone przez prowadzącego targowisko – dodał sąd.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane