statystyki

Sprzedaż udziałów nie zawsze jest źródłem przychodów z kapitałów pieniężnych

autor: Katarzyna Jędrzejewska05.07.2016, 07:40; Aktualizacja: 05.07.2016, 09:10
pieniądze, wynagrodzenia

Kto odczeka 6 lat ze zbyciem otrzymanego majątku spółki, w ogóle nie zapłaci podatkuźródło: ShutterStock

Podatnik zbywający udziały w spółce kapitałowej, które otrzymał wcześniej w związku z likwidacją spółki osobowej w ramach podziału jej majątku, uzyskuje przychód z działalności gospodarczej – orzekł NSA.

To kolejny wyrok potwierdzający korzystną dla wspólników linię orzeczniczą. Pozwala bowiem zapłacić niższy podatek, bo 18 proc. zamiast 19 proc., chyba że ktoś ma na tyle duże dochody, że rozlicza się według stawki 32 proc. Ważne jest również, że kto odczeka ze sprzedażą 6 lat, w ogóle nie zapłaci daniny.

Chodziło o następującą sytuację: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma zostać przekształcona w spółkę osobową (np. jawną). W wyniku tego przekształcenia dotychczasowy udziałowiec spółki z o.o. stanie się wspólnikiem spółki jawnej. Następnie wystąpi z tej spółki, a ona sama zostanie zlikwidowana.

Występując ze spółki jawnej, wspólnik dostanie wynagrodzenie, lecz nie w pieniądzu, ale w naturze – w postaci udziałów innej spółki z o.o. odpłatnie nabytych lub objętych przez spółkę jawną. Następnie te udziały sprzeda. Wątpliwości dotyczyły tego, co jest kosztem uzyskania przychodu z takiej sprzedaży.

Pytający uważał, że są nim wydatki poniesione przez spółkę jawną na nabycie tych udziałów (cena nabycia). Sama spółka nie zaliczy ich do kosztów, bo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT nie pozwala tego zrobić aż do momentu odpłatnego zbycia udziałów. Skoro więc udziały sprzeda wspólnik, to będzie mógł on zaliczyć do kosztów to, czego nie zdołała zaliczyć spółka.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane