statystyki

Podatnik VAT też płaci czasem PCC

autor: Patrycja Dudek28.06.2016, 20:00; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:50
Chodziło o pożyczkę w wysokości 5 mln zł udzieloną spółce jawnej przez spółkę z o.o.

Chodziło o pożyczkę w wysokości 5 mln zł udzieloną spółce jawnej przez spółkę z o.o.źródło: ShutterStock

Bycie podatnikiem VAT to za mało, aby nie musieć płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie ma go wtedy, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako zrealizowana w ramach działalności gospodarczej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o pożyczkę w wysokości 5 mln zł udzieloną spółce jawnej przez spółkę z o.o. Początkowo pożyczkobiorca złożył w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 i uregulował należny podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 100 tys. zł. Po roku jednak złożył wniosek o zwrot nadpłaty wraz z odsetkami wynoszącymi przeszło 1,5 tys. zł.

Polecany produkt: VAT 2016>>

Spółka jawna argumentowała, że udzielająca jej pożyczki spółka z o.o. działała w charakterze podatnika VAT. Z art. 2 pkt 4 lit b. ustawy o PCC wynika natomiast, że czynności opodatkowane VAT nie są objęte PCC.

Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających naczelnik urzędu skarbowego odmówił jednak zwrotu podatku. Ustalił, że pożyczkodawca zajmował się głównie sprzedażą samochodów osobowych i furgonetek. Z wpisu do rejestru wynikało co prawda, że miał też prowadzić działalność finansową, ale pożyczka, której dotyczył spór, okazała się jedyną, jakiej pożyczkodawca udzielił przez cztery lata.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane