Podpisałem ze spółką z o.o. kontrakt menedżerski. Kontrakt szczegółowo określa warunki wykonywania zlecenia, wysokość wynagrodzenia oraz moje obowiązki. Czy zobowiązuje mnie to do rejestracji jako płatnika VAT?
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Jednak za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą na gruncie ustawy o VAT nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), jeżeli z tytułu tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonywanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do:
● warunków wykonywania tych czynności,
● wynagrodzenia oraz
● odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.
Dlatego też należy uznać, że w świetle powołanych przepisów ustawy o VAT czynności wykonywane w ramach kontraktu menedżerskiego podlegałyby opodatkowaniu VAT tylko w przypadku, gdyby czynności te stanowiły wykonywanie samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT i jednocześnie nie zostałyby spełnione wymienione przesłanki wyłączające uznanie czynności za działalność gospodarczą.
Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy, warunkiem posiadania statusu podatnika jest prowadzenie działalności gospodarczej samodzielnie (niezależnie). Użycie pojęcia samodzielnie wyklucza opodatkowanie pracowników i innych osób, o ile są one związane z pracodawcą przez umowę o pracę lub innym stosunkiem prawnym do niego zbliżonym, tworzącym więzy między pracodawcą a pracownikiem co do warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy.
Jak wskazano w pytaniu, umowa zawarta między podatnikiem a spółką szczegółowo określa warunki wykonywania zlecenia, wysokość wynagrodzenia oraz obowiązki.
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że czynności wykonywane w ramach zawartej umowy nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Tym samym nie ma konieczności rejestracji do celów VAT. Stanowisko takie w podobnych stanach faktycznych potwierdzają również organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacji indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 sierpnia 2014 r., nr IPPP1/443-640/14-2/JL, w której możemy przeczytać:
„(...)Wnioskodawca, pełniąc w ramach zawartego kontraktu menedżerskiego funkcję członka zarządu w spółce, nie jest podatnikiem VAT. Jego działalności nie można przypisać spełnienia warunku samodzielności, który stanowi immanentną cechę działalności gospodarczej w rozumieniu VAT. Jako członek zarządu menedżer działa w ramach struktury organizacyjnej zarządzanej spółki, nie ponosi kosztów swej działalności, wynagrodzenie nie jest uzależnione od ekonomicznego ryzyka i działa jedynie w imieniu i na rzecz zarządzanej spółki, która za jego działania ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę osobom trzecim. Nie działa on w warunkach ryzyka, niepewności, np. co do popytu, konkurencji czy ostatecznego rezultatu własnego przedsiębiorstwa. Nie wykonuje swojej działalności w swoim imieniu i na własny rachunek, lecz w imieniu zarządzanej spółki (...)”.
Podstawa prawna
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710).