statystyki

Fiskus ponownie wygrywa w sprawie PIT od sprzedaży akcji

autor: Patrycja Dudek28.06.2016, 07:32; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:48
Problem dotyczy podatników, którzy w ramach programów motywacyjnych otrzymują opcje na akcje i zastrzeżone certyfikaty akcji.

Problem dotyczy podatników, którzy w ramach programów motywacyjnych otrzymują opcje na akcje i zastrzeżone certyfikaty akcji.źródło: ShutterStock

Opodatkowany już raz dochód z realizacji instrumentów pochodnych nie może być, po ich zamianie na akcje, kosztem przy ich sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To już kolejny niekorzystny wyrok w tej sprawie. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny orzekł tak samo 13 kwietnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 668/14) i 9 czerwca br. (sygn. akt II FSK 1401/14).

Problem dotyczy podatników, którzy w ramach programów motywacyjnych otrzymują opcje na akcje i zastrzeżone certyfikaty akcji (RSU). Dzięki temu uzyskują prawo do zakupu akcji spółek po ustalonej z góry cenie (opcje) lub prawo do ich nieodpłatnego otrzymania (RSU). Z chwilą realizacji tych instrumentów (zamiany opcji i RSU na akcje) u podatników powstaje przychód. W związku z tym podatnicy muszą zapłacić PIT od dochodu z kapitałów pieniężnych. Jest nim kwota dokonanego rozliczenia gotówkowego, pomniejszona w przypadku realizacji opcji o zapłaconą cenę wykonania opcji.

Spór z fiskusem dotyczy tego, czy osoby, które zapłaciły podatek od nabycia akcji, będą mogły odliczyć to, co już raz zostało opodatkowane, jako koszt, gdy sprzedadzą akcje innej osobie.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane