Opodatkowany już raz dochód z realizacji instrumentów pochodnych nie może być, po ich zamianie na akcje, kosztem przy ich sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. To już kolejny niekorzystny wyrok w tej sprawie. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny orzekł tak samo 13 kwietnia 2016 r. (sygn. akt II FSK 668/14) i 9 czerwca br. (sygn. akt II FSK 1401/14).
Problem dotyczy podatników, którzy w ramach programów motywacyjnych otrzymują opcje na akcje i zastrzeżone certyfikaty akcji (RSU). Dzięki temu uzyskują prawo do zakupu akcji spółek po ustalonej z góry cenie (opcje) lub prawo do ich nieodpłatnego otrzymania (RSU). Z chwilą realizacji tych instrumentów (zamiany opcji i RSU na akcje) u podatników powstaje przychód. W związku z tym podatnicy muszą zapłacić PIT od dochodu z kapitałów pieniężnych. Jest nim kwota dokonanego rozliczenia gotówkowego, pomniejszona w przypadku realizacji opcji o zapłaconą cenę wykonania opcji.
Spór z fiskusem dotyczy tego, czy osoby, które zapłaciły podatek od nabycia akcji, będą mogły odliczyć to, co już raz zostało opodatkowane, jako koszt, gdy sprzedadzą akcje innej osobie.
Podatnicy uważają, że taka możliwość istnieje. W przeciwnym razie doszłoby do podwójnego opodatkowania: raz przy realizacji instrumentów pochodnych (zamiana na akcje), a drugi raz przy sprzedaży akcji.
Minister finansów jest innego zdania i przywołuje art. 30b ustawy o PIT, w którym uregulowana została kwestia ustalania kosztów przy sprzedaży akcji. Przepis ten nie pozwala na odliczenie tej wartości, która została opodatkowana przy realizacji instrumentów pochodnych – wskazuje fiskus.
Naczelny Sąd Administracyjny już kolejny raz przyznał mu rację. Potwierdził, że zamiana opcji i RSU na akcje i następująca później sprzedaż tych akcji to dwie różne kategorie przychodów z różnie ustalanymi kosztami. A kosztem przy sprzedaży akcji może być tylko to, co jest wymienione w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.©?
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 16 czerwca 2016 r., sygn. akt II FSK 1163/14.