statystyki

Nikt nie uiści zaliczek na PIT za płatnika

autor: Mariusz Szulc27.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 27.06.2016, 09:25

Tylko pracodawca może skutecznie regulować swoje zobowiązanie wobec fiskusa – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o spółkę, która miała świadczyć na rzecz swojego klientaprzedsiębiorcy usługi kadrowo-płacowe. Miała m.in. wypłacać wynagrodzenia jego pracownikom oraz wykonywać przelewy składek ZUS i zaliczek na PIT. Spółka miała płacić ze swojego konta, przy czym pieniądze należałyby do przedsiębiorcy. Sądziła, że w ten sposób zdejmie z niego obowiązek, jaki ciąży na nim jako płatniku zaliczek na PIT.

Powołała się na art. 59 par. 2 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym zobowiązanie wygasa w całości lub części na skutek wpłaty. Uważała, że dotyczy to także płatności, których dokonuje inny podmiot niż zobowiązany. Wystarczy, że będzie on działać w jego imieniu jako pełnomocnik, a wpłata z innego konta to tylko czynność techniczna – tłumaczyła.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach był jednak innego zdania. Przypomniał, że zobowiązanie podatkowe ma charakter osobisty. Mogłoby więc wygasnąć na podstawie art. 59 ordynacji tylko wtedy, gdyby pieniądze wpłacił sam pracownik bądź pracodawca jako płatnik. Dyrektor zwrócił też uwagę na art. 60 par. 1a ordynacji, z którego wynika, że przelew powinien wyjść z rachunku bankowego płatnika lub podatnika. Tylko wtedy można by uznać, że zobowiązanie zostało uregulowane.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane