statystyki

Zwiększenie udziału w zysku spółki nie powoduje zaległości

autor: Patrycja Dudek27.06.2016, 16:00; Aktualizacja: 27.06.2016, 16:42
podatki

Zaliczka to nie rata i że tylko one powodowałyby obowiązek uiszczania podatku w wysokościach, które dawałyby w sumie dokładna kwotę podatku.źródło: ShutterStock

Komandytariusz nie musi obawiać się odsetek, jeśli zapłacone zaliczki na PIT nie wystarczyły na roczny podatek – potwierdził NSA.

To kolejny korzystny dla wspólników wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie. Wcześniej sąd kasacyjny podobnie orzekł: 8 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1407/14) oraz 11 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1521/13).

– Zaliczka to tylko wpłata na poczet zobowiązania, którego ostateczna wysokość nie jest jeszcze ustalona – stwierdził sąd.

Chodziło o podatnika, który zamierzał zostać komandytariuszem w spółce komandytowej. Jego udział w zysku lub ewentualnej stracie miał być ustalony proporcjonalnie do wniesionego wkładu. W umowie spółki miano jednak zastrzec, że proporcja może zostać zmieniona i różnić się od ostatecznej, w jakiej zostanie podzielony zysk po zakończeniu roku obrotowego.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane