statystyki

Zwiększenie udziału w zysku spółki nie powoduje zaległości

autor: Patrycja Dudek27.06.2016, 16:00; Aktualizacja: 27.06.2016, 16:42
podatki

Zaliczka to nie rata i że tylko one powodowałyby obowiązek uiszczania podatku w wysokościach, które dawałyby w sumie dokładna kwotę podatku.źródło: ShutterStock

Komandytariusz nie musi obawiać się odsetek, jeśli zapłacone zaliczki na PIT nie wystarczyły na roczny podatek – potwierdził NSA.

To kolejny korzystny dla wspólników wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie. Wcześniej sąd kasacyjny podobnie orzekł: 8 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1407/14) oraz 11 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FSK 1521/13).

– Zaliczka to tylko wpłata na poczet zobowiązania, którego ostateczna wysokość nie jest jeszcze ustalona – stwierdził sąd.

Chodziło o podatnika, który zamierzał zostać komandytariuszem w spółce komandytowej. Jego udział w zysku lub ewentualnej stracie miał być ustalony proporcjonalnie do wniesionego wkładu. W umowie spółki miano jednak zastrzec, że proporcja może zostać zmieniona i różnić się od ostatecznej, w jakiej zostanie podzielony zysk po zakończeniu roku obrotowego.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane