statystyki

Preferencyjna sprzedaż nie zmniejsza prawa do odliczenia

autor: Mariusz Szulc27.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 27.06.2016, 08:00
Gmina postanowiła sprzedać budynki fundacji w zamian za równowartość około 10 proc. kosztów budowy

Gmina postanowiła sprzedać budynki fundacji w zamian za równowartość około 10 proc. kosztów budowyźródło: ShutterStock

Zbycie towaru po niższej cenie nie przekreśla możliwości odjęcia całego podatku naliczonego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Dodał, że nie ma przy tym znaczenia, jak zakup będzie następnie wykorzystywał sam nabywca.

Chodziło o holenderską gminę Woerden, która zleciła budowę dwóch budynków wielofunkcyjnych. Po zakończeniu inwestycji samorządowcy powołali fundację, która miała zarządzać nieruchomościami i propagować współpracę między ich użytkownikami.

Gmina postanowiła sprzedać budynki fundacji w zamian za równowartość około 10 proc. kosztów budowy. Po transakcji odliczyła cały VAT zapłacony w cenie towarów i usług, które posłużyły do wybudowania obu nieruchomości.

Fundacja z kolei przekazała prawo do korzystania z części budynków specjalnym szkołom podstawowym. Pozostałe części budynków zostały wynajęte innym podmiotom. Taki najem był zarówno opodatkowany VAT, jak i zwolniony z podatku ze względu na przeznaczenie na cele mieszkalne.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane