statystyki

Sposób postępowania z nadpłatami trzeba określić w polityce rachunkowości

autor: Teresa Górska20.06.2016, 11:02; Aktualizacja: 20.06.2016, 11:06

Podstawą dokonania zwrotu nadpłaty jest pisemne polecenie zwrotu. Nadpłaty w dochodach budżetowych powstałe zarówno w bieżącym roku budżetowym, jak i w ubiegłych latach budżetowych zwraca się z tej podziałki klasyfikacji dochodów, na którą zalicza się bieżące wpływy tego samego rodzaju.

W księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej figurują:

a) nadpłaty w niewielkich kwotach (np. rzędu 2 zł). Kontrahenci ci nie mają zadłużenia wobec jednostki, w związku z czym brak jest możliwości zaliczenia istniejących nadpłat na bieżące zadłużenie. Brak jest również informacji od kontrahenta, na jaki rachunek należy zwrócić powstałe nadpłaty. Czy w takiej sytuacji jednostka może przeksięgować istniejące nadpłaty na konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne”?

b) niedopłaty w niewielkich kwotach (np. 20 gr do 1 zł) wynikające prawdopodobnie z błędnie dokonanych zapłat faktur wystawionych przez jednostkę. Po jakim czasie, na jakiej podstawie oraz do jakiej kwoty możemy taką niedopłatę za fakturę przeksięgować na konto 761 „Pozostałe koszty operacyjne” i nie windykować kontrahenta?

Nadpłaty to kwoty dochodów nienależnie wpłaconych (pobranych) lub orzeczonych do zwrotu. Sposób postępowania z nadpłatami reguluje par. 18 rozporządzenia ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, zgodnie z którymi, jeżeli przepisy szczególne nie regulują inaczej, państwowa jednostka budżetowa zalicza nadpłaty na inne wymagalne należności przypadające od tego samego dłużnika, a w razie braku takich należności – zwraca je uprawnionej osobie. Nadpłaty w dochodach budżetowych powstałe zarówno w bieżącym roku budżetowym, jak i w ubiegłych latach budżetowych zwraca się z tej podziałki klasyfikacji dochodów, na którą zalicza się bieżące wpływy tego samego rodzaju.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane