statystyki

Sposób postępowania z nadpłatami trzeba określić w polityce rachunkowości

autor: Teresa Górska20.06.2016, 11:02; Aktualizacja: 20.06.2016, 11:06

Podstawą dokonania zwrotu nadpłaty jest pisemne polecenie zwrotu. Nadpłaty w dochodach budżetowych powstałe zarówno w bieżącym roku budżetowym, jak i w ubiegłych latach budżetowych zwraca się z tej podziałki klasyfikacji dochodów, na którą zalicza się bieżące wpływy tego samego rodzaju.

W księgach rachunkowych samorządowej jednostki budżetowej figurują:

a) nadpłaty w niewielkich kwotach (np. rzędu 2 zł). Kontrahenci ci nie mają zadłużenia wobec jednostki, w związku z czym brak jest możliwości zaliczenia istniejących nadpłat na bieżące zadłużenie. Brak jest również informacji od kontrahenta, na jaki rachunek należy zwrócić powstałe nadpłaty. Czy w takiej sytuacji jednostka może przeksięgować istniejące nadpłaty na konto 760 „Pozostałe przychody operacyjne”?

b) niedopłaty w niewielkich kwotach (np. 20 gr do 1 zł) wynikające prawdopodobnie z błędnie dokonanych zapłat faktur wystawionych przez jednostkę. Po jakim czasie, na jakiej podstawie oraz do jakiej kwoty możemy taką niedopłatę za fakturę przeksięgować na konto 761 „Pozostałe koszty operacyjne” i nie windykować kontrahenta?

Nadpłaty to kwoty dochodów nienależnie wpłaconych (pobranych) lub orzeczonych do zwrotu. Sposób postępowania z nadpłatami reguluje par. 18 rozporządzenia ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, zgodnie z którymi, jeżeli przepisy szczególne nie regulują inaczej, państwowa jednostka budżetowa zalicza nadpłaty na inne wymagalne należności przypadające od tego samego dłużnika, a w razie braku takich należności – zwraca je uprawnionej osobie. Nadpłaty w dochodach budżetowych powstałe zarówno w bieżącym roku budżetowym, jak i w ubiegłych latach budżetowych zwraca się z tej podziałki klasyfikacji dochodów, na którą zalicza się bieżące wpływy tego samego rodzaju.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane