Rozmowa z Maciejem Bednarskim, dyrektorem ds. innowacji i ryzyka, Impel Business Solutions
Maciej Bednarski dyrektor ds. innowacji i ryzyka, Impel Business Solutions / Dziennik Gazeta Prawna
Kiedy nastąpi zmiana i Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej 15 „Przychody z umów z klientami” zacznie obowiązywać?
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (ang. IASB – International Accounting Standards Board) 28 maja 2014 r. opublikowała nowy standard MSSF 15 „Przychody z tytułu umów z klientami”, który zastępuje dotychczasowe regulacje dotyczące rozpoznawania przychodów ujętych w kliku różnych standardach. IASB 28 kwietnia 2015 r. zaproponowała pierwszą zmianę do jeszcze niewdrożonego standardu, zgodnie z którą standard ten ma zacząć obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2018 r.
MSSF 15 w pewnych, określonych w standardzie przypadkach będzie pozwalał na dokonywanie kapitalizowania kosztów związanych z pozyskaniem kontraktu.
A jakie są obecne regulacje?
Możliwość aktywowania kosztów poniesionych w związku z pozyskaniem nowego kontraktu jest możliwa, w przypadku gdy koszty te spełniają definicję zapasów (Międzynarodowy Standard Rachunkowości 2), środków trwałych (MSR 16) lub wartości niematerialnych (MSR 36), albo jeśli spełniają definicję aktywów zawartych w założeniach koncepcyjnych do międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej. Oznacza to, że koszty związane z pozyskiwaniem nowych kontraktów prawie zawsze były ujmowane jednorazowo w rachunku zysków i strat.
Co się zmieni?
Zgodnie z paragrafem 91 nowego standardu jednostka ujmuje jako składnik aktywów dodatkowe koszty pozyskania umowy z klientem - pod warunkiem że spodziewa się odzyskać te koszty w ramach podpisanej umowy. Według nowego standardu są to m.in. koszty prowizji od sprzedaży. Jednocześnie standard wskazuje, że koszty, które jednostka poniosłaby niezależnie od faktu pozyskania nowego kontraktu, powinny być ujmowane jako koszty okresu, chyba że jednostka będzie mogła tymi kosztami obciążyć klienta.
Jak się trzeba przygotować?
Standard będzie wymagał od jednostek retrospektywnego przekształcenia danych porównywalnych. Jednostka będzie mogła jednak skorzystać ze zmodyfikowanego podejścia, w ramach którego nie następuje przekształcenie danych porównawczych, a skutki zmian związanych z wdrożeniem nowych wytycznych będą ujmowane w formie korekty zysków zatrzymanych. W przypadku zastosowania zmodyfikowanego podejścia konieczne będzie ujawnienie wpływu zmian na poszczególne pozycje sprawozdania finansowego.
Jednak niezależnie od wybranej metody spółki muszą przygotować się wcześniej do kalkulacji tej korekty. W przypadku dużych i złożonych podmiotów, których umowy handlowe podpisywane są na długie okresy, będzie konieczność stworzenia systemu raportowania kosztów spełniających kryteria aktywowania zgodnie z par. 91, powiązania ich z poszczególnymi kontraktami handlowymi, monitorowania okresu trwania poszczególnych kontraktów, naliczania umorzenia zgodnie z wytycznymi nowego standardu oraz przeprowadzania testów na utratę wartości.
Opisana powyżej zmiana to niejedyna nowość związana z wejściem nowego MSSF 15. Wydaje się, że jeszcze bardziej rewolucyjną zmianą będzie sposób kalkulacji przychodu, do czego również będą musiały przygotować się przedsiębiorstwa.