statystyki

Nie da się wyjąć majątku z firmy i nie zapłacić za to fiskusowi

autor: Patrycja Dudek20.06.2016, 16:00
Wyrok trybunału okazał się jednak niekorzystny dla podatników, podobnie jak wcześniej opinia rzeczniczki generalnej TSUE Juliane Kokott (z 3 marca 2016 r.)

Wyrok trybunału okazał się jednak niekorzystny dla podatników, podobnie jak wcześniej opinia rzeczniczki generalnej TSUE Juliane Kokott (z 3 marca 2016 r.)źródło: ShutterStock

Kto kończy działalność i przejmuje majątek na prywatne potrzeby, a wcześniej odliczył od niego podatek naliczony, musi zapłacić VAT, tak jakby sprzedał.

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie Jana Mateusiaka (wyrok z 16 czerwca 2016 r., sygn. akt C-229/15). TSUE wyjaśnił, że zgoda na wyjęcie majątku z firmy bez VAT, po upływie ustalonego czasu korekty VAT naliczonego, prowadziłaby do naruszenia zasady neutralności. – Konsument, który nabyłby towar od innego podatnika, płaciłby w cenie VAT, a ten, kto wyjmowałby towar z likwidowanego przedsiębiorstwa, nie musiałby regulować podatku – zwrócił uwagę TSUE.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem polski przedsiębiorca. Wybudował on budynek mieszkalno-usługowy, który wykorzystywał w części dla celów działalności gospodarczej. W tym zakresie odliczył więc podatek naliczony od inwestycji. Po 24 latach chciał zakończyć działalność i wyprowadzić nieruchomość z firmy bez VAT, aby móc ją wykorzystywać do celów prywatnych.

Źródłem wątpliwości były jednak przepisy ustawy o VAT, a konkretnie art. 14 i 91. Pierwszy z nich mówi, że towary wytworzone przez podatnika oraz takie, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, a co do których przedsiębiorca odliczył podatek naliczony, powinny zostać wykazane w spisie z natury i opodatkowane z chwilą likwidacji działalności lub zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane