statystyki

Nie da się wyjąć majątku z firmy i nie zapłacić za to fiskusowi

autor: Patrycja Dudek20.06.2016, 16:00
Wyrok trybunału okazał się jednak niekorzystny dla podatników, podobnie jak wcześniej opinia rzeczniczki generalnej TSUE Juliane Kokott (z 3 marca 2016 r.)

Wyrok trybunału okazał się jednak niekorzystny dla podatników, podobnie jak wcześniej opinia rzeczniczki generalnej TSUE Juliane Kokott (z 3 marca 2016 r.)źródło: ShutterStock

Kto kończy działalność i przejmuje majątek na prywatne potrzeby, a wcześniej odliczył od niego podatek naliczony, musi zapłacić VAT, tak jakby sprzedał.

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie Jana Mateusiaka (wyrok z 16 czerwca 2016 r., sygn. akt C-229/15). TSUE wyjaśnił, że zgoda na wyjęcie majątku z firmy bez VAT, po upływie ustalonego czasu korekty VAT naliczonego, prowadziłaby do naruszenia zasady neutralności. – Konsument, który nabyłby towar od innego podatnika, płaciłby w cenie VAT, a ten, kto wyjmowałby towar z likwidowanego przedsiębiorstwa, nie musiałby regulować podatku – zwrócił uwagę TSUE.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem polski przedsiębiorca. Wybudował on budynek mieszkalno-usługowy, który wykorzystywał w części dla celów działalności gospodarczej. W tym zakresie odliczył więc podatek naliczony od inwestycji. Po 24 latach chciał zakończyć działalność i wyprowadzić nieruchomość z firmy bez VAT, aby móc ją wykorzystywać do celów prywatnych.

Źródłem wątpliwości były jednak przepisy ustawy o VAT, a konkretnie art. 14 i 91. Pierwszy z nich mówi, że towary wytworzone przez podatnika oraz takie, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, a co do których przedsiębiorca odliczył podatek naliczony, powinny zostać wykazane w spisie z natury i opodatkowane z chwilą likwidacji działalności lub zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane