statystyki

Kto był prezesem spółki, ten odpowie za jej długi

autor: Patrycja Dudek16.06.2016, 09:10; Aktualizacja: 16.06.2016, 09:18
Zarząd ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne długi podatkowe spółki.

Zarząd ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne długi podatkowe spółki.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów systematycznie ostrzega przed skutkami udostępniania swoich danych osobowych dla celów cudzej działalności. Skala zjawiska poraża: tysiące osób wplątanych w przestępczość i z gigantycznymi długami wobec fiskusa. Spory udział w tej grupie mają fikcyjni członkowie zarządów spółek z o.o., którzy nie mając pojęcia o tym, co dzieje się w firmach, nie zgłaszają wniosków o upadłość we właściwym terminie, a potem próbują tłumaczyć, że nie było w tym ich winy.

Czy wspólnicy muszą wyrazić zgodę na upadłość

Pan Jan zdawał sobie sprawę z tego, że sytuacja firmy, której prezesem go mianowano, była bardzo zła. Chciał złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, ale zgromadzenie wspólników, które powołało go na stanowisko, nie wyraziło na to zgody, więc tego nie zrobił. Teraz fiskus żąda od niego bajońskich sum. – Czy uniknę odpowiedzialności – pyta.

NIE

Zgodnie z ordynacją podatkową członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o., jeśli wykaże m.in., że wniosek o ogłoszenie jej upadłości został zgłoszony we właściwym czasie (obecnie jest to 30 dni, a przed 2016 r. 14 dni od daty niewypłacalności spółki). Ordynacja nie mówi, kto ma ten wniosek zgłosić, w związku z tym przyjmuje się, że może to zrobić każdy – a więc nie tylko członek zarządu, lecz także wspólnik, kontrahent itp. Trzeba jednak zaznaczyć, że samo niezgłoszenie wniosku we właściwym czasie nie przesądza od razu o odpowiedzialności członka zarządu, bo ten może się od niej uwolnić, dowodząc, że do zaniedbania nie doszło z jego winy. Tyle tylko, że brak zgody zgromadzenia wspólników na ogłoszenie upadłości mu w tym nie pomoże. Dlaczego? Bo żaden przepis prawa nie wymaga, aby wspólnicy ją wyrazili. Przepisy mówią natomiast, że uprawniony do prowadzenia spraw spółki jest zarząd. Ten powinien być niezależny w sprawach, które należą do jego kompetencji, bo to jego członkowie ponoszą odpowiedzialność za decyzje.

Podstawa prawna

Art. 116 par. 1 pkt 1 lit. a–b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane