statystyki

Kto był prezesem spółki, ten odpowie za jej długi

autor: Patrycja Dudek16.06.2016, 09:10; Aktualizacja: 16.06.2016, 09:18
Zarząd ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne długi podatkowe spółki.

Zarząd ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne długi podatkowe spółki.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów systematycznie ostrzega przed skutkami udostępniania swoich danych osobowych dla celów cudzej działalności. Skala zjawiska poraża: tysiące osób wplątanych w przestępczość i z gigantycznymi długami wobec fiskusa. Spory udział w tej grupie mają fikcyjni członkowie zarządów spółek z o.o., którzy nie mając pojęcia o tym, co dzieje się w firmach, nie zgłaszają wniosków o upadłość we właściwym terminie, a potem próbują tłumaczyć, że nie było w tym ich winy.

Czy wspólnicy muszą wyrazić zgodę na upadłość

Pan Jan zdawał sobie sprawę z tego, że sytuacja firmy, której prezesem go mianowano, była bardzo zła. Chciał złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, ale zgromadzenie wspólników, które powołało go na stanowisko, nie wyraziło na to zgody, więc tego nie zrobił. Teraz fiskus żąda od niego bajońskich sum. – Czy uniknę odpowiedzialności – pyta.

NIE

Zgodnie z ordynacją podatkową członek zarządu może uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki z o.o., jeśli wykaże m.in., że wniosek o ogłoszenie jej upadłości został zgłoszony we właściwym czasie (obecnie jest to 30 dni, a przed 2016 r. 14 dni od daty niewypłacalności spółki). Ordynacja nie mówi, kto ma ten wniosek zgłosić, w związku z tym przyjmuje się, że może to zrobić każdy – a więc nie tylko członek zarządu, lecz także wspólnik, kontrahent itp. Trzeba jednak zaznaczyć, że samo niezgłoszenie wniosku we właściwym czasie nie przesądza od razu o odpowiedzialności członka zarządu, bo ten może się od niej uwolnić, dowodząc, że do zaniedbania nie doszło z jego winy. Tyle tylko, że brak zgody zgromadzenia wspólników na ogłoszenie upadłości mu w tym nie pomoże. Dlaczego? Bo żaden przepis prawa nie wymaga, aby wspólnicy ją wyrazili. Przepisy mówią natomiast, że uprawniony do prowadzenia spraw spółki jest zarząd. Ten powinien być niezależny w sprawach, które należą do jego kompetencji, bo to jego członkowie ponoszą odpowiedzialność za decyzje.

Podstawa prawna

Art. 116 par. 1 pkt 1 lit. a–b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane