Prawo podatkowe może działać wstecz

autor: Katarzyna Witwicka18.06.2016, 18:00; Aktualizacja: 18.06.2016, 18:11
Wdrażanie nowych przepisów obowiązujących z mocą wsteczną może nie tylko zagrażać pewności obrotu prawnego, ale także nieść za sobą ryzyko naruszenia zaufania podatników względem organów podatkowych.

Wdrażanie nowych przepisów obowiązujących z mocą wsteczną może nie tylko zagrażać pewności obrotu prawnego, ale także nieść za sobą ryzyko naruszenia zaufania podatników względem organów podatkowych.źródło: ShutterStock

Wynikająca jeszcze z prawa rzymskiego maksyma lex retro non agit znajduje umocowanie prawne w art. 3 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim ustawa nie ma mocy wstecznej, chyba że to wynika z jej brzmienia lub celu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2016-06-19 08:04) Zgłoś naruszenie 120

    pamiętam taki cz-b film czechosłowacki. Była trupa cyrkowa, i w jednej z wiosek czy też wiosek jest seans. Linoskoczek wchodzi po maszcie na platformę z liną. W pierwszym rz ędzie siedzi dziadek i krzyczy: nie idź bo spadniesz. Linoskoczek idzie dalej, a dzierdek krzyczy nie idź bo spadniesz. Linoskoczek już udzie po linie dziadek krzycząc nie idź bo spadniesz zaczyna trząść masztem z liną. linoskoczek spada. dziadek wówczas podchodzi i mówi do leżącego linoskoczka: a nie mówiłem ci że spadniesz?. Nie na temat? A może jednak?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane