statystyki

Fiskus nie może z góry zakładać, że nie ściągnie należności

autor: Patrycja Dudek16.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 16.06.2016, 08:04
podatki, formularz, kalkulator

Spór toczył się o inną przesłankę wyłączającą odpowiedzialność – o to, czy członek zarządu wskazał mienie spółki, które zaspokoi należność w znacznej częściźródło: ShutterStock

Oświadczenie syndyka, że wskazywana przez członka zarządu wierzytelność spółki może nie zostać wyegzekwowana, to za mało, aby na tego ostatniego przenieść odpowiedzialność za dług – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła członka zarządu spółki z o.o., od którego fiskus chciał wyegzekwować zaległy VAT spółki. Organy podatkowe ustaliły, że należności nie uda się wyegzekwować z majątku spółki. Bezskuteczność egzekucji potwierdziło postanowienie komornika o jej umorzeniu. Nie było też żadnych wątpliwości co do tego, że wniosek o ogłoszenie upadłości nie został zgłoszony we właściwym czasie. Członek zarządu nie wykazał również, że do zaniedbania doszło nie z jego winy.

Spór toczył się o inną przesłankę wyłączającą odpowiedzialność – o to, czy członek zarządu wskazał mienie spółki, które zaspokoi należność w znacznej części (art. 116 par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej).

Zgłosił on bowiem wierzytelności w wysokości ponad 5 mln zł przysługujące spółce od innej firmy znajdującej się w upadłości likwidacyjnej. Członek zarządu wskazał, że postanowieniem sądu rejonowego wierzytelność ta została uznana za obciążającą firmę. Uważał więc, że może być ona wyegzekwowana.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane