statystyki

Fiskus nie może z góry zakładać, że nie ściągnie należności

autor: Patrycja Dudek16.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 16.06.2016, 08:04
podatki, formularz, kalkulator

Spór toczył się o inną przesłankę wyłączającą odpowiedzialność – o to, czy członek zarządu wskazał mienie spółki, które zaspokoi należność w znacznej częściźródło: ShutterStock

Oświadczenie syndyka, że wskazywana przez członka zarządu wierzytelność spółki może nie zostać wyegzekwowana, to za mało, aby na tego ostatniego przenieść odpowiedzialność za dług – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła członka zarządu spółki z o.o., od którego fiskus chciał wyegzekwować zaległy VAT spółki. Organy podatkowe ustaliły, że należności nie uda się wyegzekwować z majątku spółki. Bezskuteczność egzekucji potwierdziło postanowienie komornika o jej umorzeniu. Nie było też żadnych wątpliwości co do tego, że wniosek o ogłoszenie upadłości nie został zgłoszony we właściwym czasie. Członek zarządu nie wykazał również, że do zaniedbania doszło nie z jego winy.

Spór toczył się o inną przesłankę wyłączającą odpowiedzialność – o to, czy członek zarządu wskazał mienie spółki, które zaspokoi należność w znacznej części (art. 116 par. 1 pkt 2 ordynacji podatkowej).

Zgłosił on bowiem wierzytelności w wysokości ponad 5 mln zł przysługujące spółce od innej firmy znajdującej się w upadłości likwidacyjnej. Członek zarządu wskazał, że postanowieniem sądu rejonowego wierzytelność ta została uznana za obciążającą firmę. Uważał więc, że może być ona wyegzekwowana.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane