statystyki

W sprawie komorników powinien rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny, a nie Sąd Najwyższy

autor: Patrycja Dudek12.07.2016, 07:10; Aktualizacja: 12.07.2016, 08:26
prawo

Jeżeli utrwali się korzystna dla komorników linia orzecznicza, to MF będzie miał dwa wyjścia.źródło: ShutterStock

Mówiąc obrazowo: komornicy wygrywają ważne potyczki, natomiast wynik całej kampanii nie został jeszcze definitywnie przesądzony. Zdecydują o tym dopiero rozstrzygnięcia NSA - mówi Jakub Marusik, doradca podatkowy w Kancelarii Adwokacko-Podatkowej prof. dr. hab. Henryka Dzwonkowskiego.

Fiskus żąda 23 proc. podatku od opłat egzekucyjnych. Wojewódzkie sądy administracyjne orzekają, że komornicy nie muszą go płacić. Sąd Najwyższy uważa inaczej. Co mają więc zrobić komornicy?

Za przeważające należy uznać rozstrzygnięcia WSA, które wyłączają komorników sądowych z systemu VAT. Tyle tylko, że są to wyroki nieprawomocne, a MF z całą pewnością nie omieszka ich zaskarżyć. Mówiąc obrazowo: komornicy wygrywają ważne potyczki, natomiast wynik całej kampanii nie został jeszcze definitywnie przesądzony. Zdecydują o tym dopiero rozstrzygnięcia NSA. Na razie najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się dalsze rozliczanie VAT przez komorników, bez narażania się na ewentualną odpowiedzialność z tytułu zaległości podatkowych. Po korzystnych wyrokach NSA przyjdzie czas na wystąpienie o zwrot nadpłaty.

Niestety, ci komornicy, którzy do końca 2015 r. nie złożyli wniosku o wydanie interpretacji, nie mają już takiej możliwości, bo znowelizowana ordynacja podatkowa nie pozwala na wydawanie interpretacji indywidualnych, gdy w tym samym przedmiocie wydana została interpretacja ogólna.

Załóżmy, że wyroki NSA będą korzystne dla komorników. Co wtedy zrobi MF?


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Bozena58(2016-07-13 16:57) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko że to 23% komorniczego vat,płacą dłużnicy!! Czy to IM będą zwrocone te pieniądze czy komornik "zajmie" je dla siebie?

  Odpowiedz
 • Ada(2016-07-14 19:52) Zgłoś naruszenie 00

  A kto ma płacić VAT jest podatkiem neutralnym dla podatnika płaci go konsument usługi. Jak jedziesz taksówką taksówkarz dolicza VAT do usługi.,piekarz do chleba itd....

  Odpowiedz
 • kza(2017-09-16 17:42) Zgłoś naruszenie 00

  K ma_ ć. ***** dywagują a na końcu płaci dłużnik. Ludzie To jest stan wojenny. Stworzyć należy organizację oporo i golić głowy na łyso.. winnym kolaboracji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane