statystyki

Dane z JPK będą najpierw w chmurze

autor: Mariusz Szulc15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:04
komputer-haker-internet

Przechowywane w chmurze zaszyfrowane informacje Ministerstwo Finansów będzie następnie ściągać na swoje serwery, gdzie będą one rozszyfrowane i przetwarzane.źródło: ShutterStock

Zaszyfrowane informacje przesyłane przez polskie firmy w formacie jednolitego pliku kontrolnego będą przechowywane na platformie obliczeniowej – potwierdziło MF.

To mogłoby rodzić obawy, że dane wyciekną. – Takie prawdopodobieństwo jest niskie – zapewnia Michał Jaworski, członek zarządu ds. strategii technologicznej w Microsoft Polska.

Polecany produkt: Jednolity plik kontrolny >>

Chodzi o platformę (chmurę) obliczeniową Microsoft Azure (MF skorzysta z infrastruktury AZURE zlokalizowanej w Holandii i Irlandii.). Jej wybór jest elementem umowy ramowej z Microsoftem.

Przechowywane w chmurze zaszyfrowane informacje Ministerstwo Finansów będzie następnie ściągać na swoje serwery, gdzie będą one rozszyfrowane i przetwarzane.

Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale doradztwa prawnopodatkowego w PwC, uważa decyzję MF za słuszną. Dzięki temu resort ochroni swoją infrastrukturę teleinformatyczną przed niewydolnością, którą mogłoby spowodować przesłanie przez podatników ogromnej ilości danych w krótkim czasie.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • programista(2016-06-15 15:49) Zgłoś naruszenie 65

  Czyli dane polskich firm będą przechowywane w zasobach poza granicami RP i będą we władaniu korporacji z USA? A co z polityką bezpieczeństwa Kraju i jego zasobów?

  Odpowiedz
 • dziadek(2016-06-15 11:12) Zgłoś naruszenie 50

  można - to chyba sedno projektu. Moje elementarne obawy związane z bezpieczeństwem i zapewniona poufnością. Nie chcę bić piany, ale e-puap nie daje mi podstaw do ślepego zaufania. To że w e-puap jest szerokie menu tego co moglibyśmy załatwić to jedno a problem że poprzez epuap nawet do listy wyborców nie mogłem się dopisać. To tak jakby zachodzimy do restauracji , kelner starannie ubrany podaje nam ładnie wydrukowane menu,a tu wszystko co byśmy wymarzyli t6o prosimy o coś, a kelner niestety tego nie mamy, to my coś innego z listy, a kelner znowu tego nie podajemy..... do tego raport NIK - żadna usługa e administracji nie działa i nie jest bezpieczna (ale za to kosztuje)

  Odpowiedz
 • Tommy(2016-06-15 17:07) Zgłoś naruszenie 57

  Ciekawe jakim prawem MF będzie dotował "jedyną słuszną" firmę i opierał swoją krytyczną infrastrukturę o ich rozwiązania. Może by tak CBA się zajęła powiązaniami Polskiej administracji z firmą z Redmond bo jakoś dziwnie dużo pieniędzy płynie za ocean w związku z Polską administracją. Skandaliczne jest to, że tak ważne dla prowadzenia biznesu dane jak faktury VAT będą przetwarzane w systemach poza granicami polski. To nie są foty z działki czy selfie z sąsiadem. Kiedy ciemnylud to zrozumie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zefiros(2016-10-17 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  Tommy jesteś ciemny że aż smutek bierze. Może zamiast kolejnej łapówy i kupienia za bimbaliony kolejnych serwerowni full wypas koś poszedł po rozum do głowy ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane