statystyki

Dane z JPK będą najpierw w chmurze

autor: Mariusz Szulc15.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:04
komputer-haker-internet

Przechowywane w chmurze zaszyfrowane informacje Ministerstwo Finansów będzie następnie ściągać na swoje serwery, gdzie będą one rozszyfrowane i przetwarzane.źródło: ShutterStock

Zaszyfrowane informacje przesyłane przez polskie firmy w formacie jednolitego pliku kontrolnego będą przechowywane na platformie obliczeniowej – potwierdziło MF.

To mogłoby rodzić obawy, że dane wyciekną. – Takie prawdopodobieństwo jest niskie – zapewnia Michał Jaworski, członek zarządu ds. strategii technologicznej w Microsoft Polska.

Polecany produkt: Jednolity plik kontrolny >>

Chodzi o platformę (chmurę) obliczeniową Microsoft Azure (MF skorzysta z infrastruktury AZURE zlokalizowanej w Holandii i Irlandii.). Jej wybór jest elementem umowy ramowej z Microsoftem.

Przechowywane w chmurze zaszyfrowane informacje Ministerstwo Finansów będzie następnie ściągać na swoje serwery, gdzie będą one rozszyfrowane i przetwarzane.

Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale doradztwa prawnopodatkowego w PwC, uważa decyzję MF za słuszną. Dzięki temu resort ochroni swoją infrastrukturę teleinformatyczną przed niewydolnością, którą mogłoby spowodować przesłanie przez podatników ogromnej ilości danych w krótkim czasie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • programista(2016-06-15 15:49) Zgłoś naruszenie 65

  Czyli dane polskich firm będą przechowywane w zasobach poza granicami RP i będą we władaniu korporacji z USA? A co z polityką bezpieczeństwa Kraju i jego zasobów?

  Odpowiedz
 • dziadek(2016-06-15 11:12) Zgłoś naruszenie 50

  można - to chyba sedno projektu. Moje elementarne obawy związane z bezpieczeństwem i zapewniona poufnością. Nie chcę bić piany, ale e-puap nie daje mi podstaw do ślepego zaufania. To że w e-puap jest szerokie menu tego co moglibyśmy załatwić to jedno a problem że poprzez epuap nawet do listy wyborców nie mogłem się dopisać. To tak jakby zachodzimy do restauracji , kelner starannie ubrany podaje nam ładnie wydrukowane menu,a tu wszystko co byśmy wymarzyli t6o prosimy o coś, a kelner niestety tego nie mamy, to my coś innego z listy, a kelner znowu tego nie podajemy..... do tego raport NIK - żadna usługa e administracji nie działa i nie jest bezpieczna (ale za to kosztuje)

  Odpowiedz
 • Tommy(2016-06-15 17:07) Zgłoś naruszenie 57

  Ciekawe jakim prawem MF będzie dotował "jedyną słuszną" firmę i opierał swoją krytyczną infrastrukturę o ich rozwiązania. Może by tak CBA się zajęła powiązaniami Polskiej administracji z firmą z Redmond bo jakoś dziwnie dużo pieniędzy płynie za ocean w związku z Polską administracją. Skandaliczne jest to, że tak ważne dla prowadzenia biznesu dane jak faktury VAT będą przetwarzane w systemach poza granicami polski. To nie są foty z działki czy selfie z sąsiadem. Kiedy ciemnylud to zrozumie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zefiros(2016-10-17 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  Tommy jesteś ciemny że aż smutek bierze. Może zamiast kolejnej łapówy i kupienia za bimbaliony kolejnych serwerowni full wypas koś poszedł po rozum do głowy ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane