Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku cywilnoprawnym; dalej: ustawa o PCC). Z kolei w myśl art. 4 pkt 1 ustawy o PCC przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży co do zasady na kupującym.

Należy jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o PCC czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP,

2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP.

Jak wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 7 maja 2024 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4014.139.2024.1.JS: „Z treści powołanego powyżej art. 1 ust. 4 ww. ustawy wynika, że umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.

Umowa sprzedaży podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli rzecz będąca przedmiotem umowy sprzedaży w chwili jej zawarcia znajduje się za granicą, ale nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

W analizowanej sytuacji towar, który był przedmiotem nabycia, w momencie zawarcia umowy znajduje się w Niemczech, tj. poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a więc nie jest spełniony warunek opodatkowania czynności cywilnoprawnej określony w art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o PCC. Dokonanie zakupu towaru (złomu) nie będzie podlegać opodatkowaniu także na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o PCC, bo wprawdzie nabywca rzeczy ma siedzibę w Polsce, jednak umowa nie została zawarta na terytorium RP. Skoro w przypadku zakupu złomu w Niemczech nie ma zastosowania żaden z przypadków wskazanych w art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, to nabycie to nie podlega PCC i spółka nie musi płacić tego podatku. ©℗