Spółki: Przekształcenie nie pozwalało uniknąć podatku

autor: Łukasz Zalewski14.06.2016, 07:14; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:03
Wspólnik uważał, iż przed 2015 r. nie było podstawy prawnej do pobierania podatku nawet po przekształceniu, w momencie wypłaty zysku zgromadzonego wcześniej na kapitale zapasowym i rezerwowym spółki z o.o.

Wspólnik uważał, iż przed 2015 r. nie było podstawy prawnej do pobierania podatku nawet po przekształceniu, w momencie wypłaty zysku zgromadzonego wcześniej na kapitale zapasowym i rezerwowym spółki z o.o.źródło: ShutterStock

Wypłata zysku wspólnikowi spółki komandytowej przekształconej ze spółki z o.o. była opodatkowana PIT – uznał NSA. Sprawa dotyczyła stanu prawnego sprzed 2015 r., kiedy były wątpliwości, czy środki zgromadzone na kapitale zapasowym i rezerwowym są przychodem w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową czy później – w momencie ich wypłaty wspólnikowi spółki osobowej powstałej z tego przekształcenia.

Od 2015 r. nie ma już żadnych wątpliwości, że przychód powstaje od razu w momencie przekształcenia.

Polecany produkt: Jednolity plik kontrolny >>

Sprawa rozstrzygnięta przez NSA była o tyle niecodzienna, że wspólnik uważał, iż przed 2015 r. nie było podstawy prawnej do pobierania podatku nawet po przekształceniu, w momencie wypłaty zysku zgromadzonego wcześniej na kapitale zapasowym i rezerwowym spółki z o.o. Podatnik twierdził, że ustawa o PIT nie zawierała przepisu, który nakazywałyby opodatkować taką wypłatę. Jego pełnomocnik przekonywał na rozprawie przed NSA, że wypłacone środki zostaną opodatkowane dopiero w momencie wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane