statystyki

Kiedy podatnikiem jest spółka cywilna, a kiedy jej wspólnicy

autor: Mariusz Szulc13.06.2016, 11:20; Aktualizacja: 13.06.2016, 12:01
podatki pieniądze

Podatnikiem VAT nie będzie pan Grzegorz, ale sama spółka cywilna. Z art. 15 ustawy wynika, że daninę od towarów i usług powinny rozliczać osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na jej cel lub rezultatźródło: ShutterStock

Współprowadzący działalność w ramach spółki cywilnej muszą pamiętać, że czekać ich będą różne obowiązki w różnych podatkach. Niektóre daniny powinni opłacać sami, ale inne tylko stworzony przez nich podmiot.

Czy spółka cywilna jest podatnikiem akcyzy

Pan Michał prowadzi razem z dwoma znajomymi działalność w formie spółki cywilnej. Miesiąc temu kupili w Niemczech cztery auta osobowe. Naczelnik urzędu celnego wydał już decyzję, w której nakazał wspólnikom zapłacić z tego tytułu podatek akcyzowy. Zdaniem czytelnika dokument jest wadliwy, bo powinien być zaadresowany na prowadzoną przez nich spółkę cywilną. Czy ma rację?

TAK

Problem ten rozstrzygnęła uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 listopada 2015 r., sygn. akt I GPS 1/15. Wcześniej niemal przez cztery lata wspólnicy spółek cywilnych walczyli o prawidłową wykładnię przepisów z fiskusem. Sytuacji nie polepszały sprzeczne wyroki wydawane przez sądy administracyjne. Część składów orzekających uważała, że podatnikiem akcyzy mogą być tylko wspólnicy spółki cywilnej. Za tym stanowiskiem przemawiać miał art. 13 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, z którego wynika, że podatnikiem jest osoba fizyczna, prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która dokonuje czynności podlegających opodatkowaniu lub wobec której zaistniał stan faktyczny podlegający opodatkowaniu. Tymczasem, jak wskazywali sędziowie, spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej, a więc nie może dokonać żadnych czynności podlegających opodatkowaniu. Decyzje powinny więc być adresowane tylko do jej wspólników. Takiego zdania był m.in. NSA w wyroku z 23 października 2012 r. (sygn. akt I GSK 938/11), WSA w Kielcach (sygn. akt I SA/Ke 233/13) i WSA w Warszawie (sygn. akt V SA/Wa 2209/13, V SA/Wa 2214/13, V SA/Wa 1876/13). Zapadały też orzeczenia przeciwne, które potwierdzały tezę czytelnika. Zwracano w nich uwagę, że w ustawie akcyzowej nie ma zastrzeżeń co do tego, w jakiej formie powinien działać podatnik. Odwoływano się również do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca 2009 r. (sygn. akt P 80/08), w którym uznał, że spółka cywilna ma podmiotowość prawnopodatkową, co potwierdza treść art. 115 par. 1 ordynacji podatkowej. Z przepisu wynika, że wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie całym majątkiem za jej zaległości podatkowe. Ma więc ona własne zobowiązania fiskalne, a zatem może być podatnikiem. Z tymi argumentami zgodził się też NSA. Wyjaśnił w uchwale, że kwestię podmiotowości prawnopodatkowej spółki cywilnej należy każdorazowo oceniać na gruncie ustawy podatkowej, a nie innych przepisów prawa. bez znaczenia jest więc to, że nie ma ona osobowości prawnej. W tym konkretnym przypadku spółka cywilna może być uznana za jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, która ma status podatnika zgodnie z art. 13 ustawy o podatku akcyzowym. Podsumowując: pan Michał ma rację, że podatnikiem akcyzy z tytułu importu aut z Niemiec powinna być spółka cywilna, a nie jej poszczególni wspólnicy. Urząd celny natomiast powinien jeszcze raz wydać decyzję.

Podstawa prawna

Art. 115 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).

Art. 13 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 752 ze zm.).

Art. 860–875 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.).

Czy wspólnicy spółki cywilnej są podatnikami VAT

Pan Grzegorz zastanawia się, czy to on jako wspólnik spółki cywilnej powinien rozliczać podatek od towarów i usług z tytułu prowadzonej przez nią działalności. Jest przekonany, że tak właśnie każą przepisy.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane